Фирми от морската индустрия масово протестираха днес срещу очакваното повишаване на цените на тока от 1 август.
Във Варна на централния площад се събраха над 200 души от БМФ, Булярд, МТГ „Делфин“, Радиозавод „Черно море“, „Агрополихим“ и др.
В Бургас пред Областна администрация протестираха над 100 души от БМФ Порт Бургас и други фирми от сектора.
Митингът в Бургас мина под звуците на тъпани и тромби, които огласяха района около Старата поща. Хората издигнаха и плакати с надписи „Спираме работа днес, за да не затворим изцяло утре!”, „КЕВР- част от енергийната мафия”, „Иван Иванов – защитник на енергийната мафия”, „Рамадан Аталай и Каймаканов – част от енергийната мафия”, предаде Флагман.
„Когато нещата се изкривяват по този начин, това веднага ражда диспропорции. Резултатът ще е, че бизнесът ще почне да се прави на битов потребител. Това не може да е пазарна икономика“, заяви на митинга на площад „Независимост“ във Варна Петьо Милков, шеф на радиозавод „Черно море“, в качеството си и на зам.-председател на Асоциацията на индустриалния капитал, предаде Петел.
„Всички сме потърпевши от повишаването на цените на тока към индустрията. Не само предприятието, а и хората, които работят в него. Това ще доведе до много съкращения, защото вече има сключени договори на определени цени. Ще има големи загуби за предприятието и съкращения на персонала. Трябва да се вземат генерални решения, да се знае каква е цената, какви са разходите. Нещата трябва да се гледат в някакви рамки. Това неминуемо ще се отрази и на фонд „Работна заплата”, който ще намалее. Всичко е свързано, това е една верига. Дано да има чуваемост, в противен случай ще търсим други решения. В крайна сметка, хората ще решат какво да се предприеме. Но като гледам в парламента са събрани шайка бандити и нищо няма да се реши. Видяхме вчера какво стана и с референдумите. Приемат се неща, които са изгодни за определени партии. Вината е в нас, защото седим и чакаме някой да ни оправи, а трябва да вземем нещата в наши ръце”, заяви Николай Стефанов, председател на синдиката на пристанищните работници в Бургас.
Към момента в „БМФ Порт” – Бургас работят около 850 души, като средната заплата е 1300 лв. Само за миналата година са вложени над 50 млн. лв. за развитие на пристанищната инфраструктура. Към техния протест днес се присъединиха и работници от завод „Спартак”.
Над 1000 фирми в 28 града излязоха днес на протести в цялата страна. Шествието в столицата започна от Министерски съвет, продължи към сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране и приключи пред парламента.
Представителните работодателски организации АИКБ, БСК, БТПП, КРИБ и БФИЕК смятат, че над българските индустриални предприятия е надвиснала гилотината на 15-20-процентно повишаване на цената на електроенергията.
Работодателите се обявиха в подкрепа на дълбока реформа в сектора от страна на правителството.
Maritime.bg – Курс