Меморандум за сътрудничество между Институт по океанология – Варна към Българска академия на науките и Руския национален комитет за Черноморската организация за икономическо сътрудничество бе подписан във Варна. Това съобщи проф. дгн. Веселин Пейчев – и.д. директор на Института по океанология – БАН, предаде Фокус.
По думите му, с подписването на меморандума двете организации декларират ангажимента си да обединят своите усилия за осъществяване на съвместно сътрудничество за изследване на Черно море.
„Целта е да си сътрудничим в две приоритетни области – подводна археология и морската екология. Днес бе подписан рамков договор, който определя нашето сътрудничество и нашите намерения. Ще бъдат изследвани съвместно българския сектор на Черно море и руския сектор на Черно море. Такива са нашите предварителни планове”, допълни проф. Пейчев.
Сред приоритетите ще бъдат провеждането на изследвания в акваторията на Черно море, изследване на подводното културно-историческо наследство и в частност темите за древния български морски флот, както и битката на адмирал Ушаков при нос Калиакра – последната морска битка от Руско-турската война от 1787-1792 г.
„През 1791 година при Калиакра се е състояла битка между руския ветроходен флот, командван тогава от генерал Ушаков, и турския флот. Макар че руският флот е бил два пъти по-малоброен и с по-малко оръдия, е нанесъл тежки поражения на турския флот и е спечелил битката. Това интересува руската страна и те имат желание подводницата на българския институт да направи оглед на дъното на този район и евентуално да се намерят някакви артефакти и останки от тази битка. Това е може би първата задача, която смятаме съвместно да изпълним”, коментира проф. Пейчев.
Той припомни, че адмирал Ушаков е канонизиран от Руската православна църква за свят праведен войн. По време на сраженията, в които е участвал, не е загубил нито един кораб и нито един негов матрос не е попадал в чужд плен.
Maritime.bg – България