Shell започва проучване за нефт и газ в блок „Силистар“ в Черно море

shellМинистърът на енергетиката Теменужка Петкова и Айлин Уилкинсън, регионален вицепрезидент на „Шел“ за разработване и производство, ще подпишат днес договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок „Силистар“ за срок от 5 години.

Предложената работна програма на компанията включва 2-D и 3-D сеизмични проучвания, както и мерки за опазване на околната среда, човешкото здраве и културните ценности.

Очаква се „Шел“ да вложи в проучванията близо 19 млн. евро, а държавата ще получи бонус от 4.9 млн. евро.

Maritime.bg припомня, че  „Шел Експлорейшън енд Прадакшън (LIX) Б.В.“, бе избрана за титуляр на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок „1-14 Силистар“ в дълбоко Черно море през м.г.

„Роял Дъч Шел плс“ – компанията – майка на „Шел Експлорейшън енд Прадакшън (LIX) Б.В.“, от близо 30 години е лидер в дълбоководното проучване и добив и има повече от 20 големи дълбоководни проекта. „Шел“ познава добре черноморския регион, тъй като неотдавна извърши дълбоководен проучвателен сондаж в блок на Турция в Западно Черно море.

Стартирането на конкурсите за търсене и проучване в дълбоко Черно море бе едно от първите решения на правителството в енергийната сфера. Увеличаването на местния добив, стъпка към което е и проучването на блок „Силистар“, е едно от водещите условия за гарантиране на енергийна сигурност и независимост. В напреднала фаза е и проучването в блок „Хан Аспарух“, за което бе сключен договор през 2012 г.

Maritime.bg – България

Последни новини

Последни новини

Инцидент с подводница в Южна Африка, загинаха трима, сред тях една от малкото жени-подводничари в страната

Трима подводничари загинаха при инцидент с подводница MANTHATISI от състава на Военноморските сили на Южна Африка. Седем моряци падат зад борда на подводната лодка по