Китайската държавна компания Zhengzhou International Hub Development and Construction Co., Ltd. (ZIH) сключи споразумение за сътрудничество с българска компания, съобщиха от пресцентъра на МТИТС. ZIH е държавна китайска компания, оперираща в областта на транспорта и логистиката. Представители на компанията посетиха преди седмици българските пристанища, за да се запознаят с техническото им състояние.
В присъствието на Антон Гинев, между българска компания и китайската ZIH бе подписано споразумение за сътрудничество. Документът е с обхват – сътрудничество, коопериране и съвместно опериране на линията Джънджоу – Бургас, вкл. с български ферибот, като основна част от новия „Път на коприната”, при който Бургас ще бъде входна врата за Европа и първа европейска дестинация.
В морския град контейнерите ще бъдат натоварени на блок влак към Хамбург. Маршрутът на товарите, превозвани с ферибот е от китайската провинция Хенан – Казахстан – Каспийско море – Баку – Грузия – Черно море през Бургас и продължава с блок влак към Западна Европа.
Според Флагман от българска страна договорът е подписван от фирма „Деспред“ АД, собственост на бизнесдамата Цветелина Бориславова, което притежава “Порт България Уест” и ферибот “ДРУЖБА”.
“Деспред“ АД е бившо държавно предприятие, чийто основен капитал в момента е собственост на “Сиесайеф” АД и свързаното с него „Перла Мениджмънт“ ЕООД. „Сиесайеф“ АД е управлявано и официално представлявано от Цветелина Бориславова, а освен нея в Борда на директорите са Иван Добревски и Васил Симов.
През 2013 година „Сиесайеф“ АД купи „Фиш порт“ Бургас, а след това и пристанището на „Черноморски риболов“. Още тогава Цветелина Бориславова анонсира, че има сериозни планове за порта.
Партнирането с китайската държавна компания със сигурност ще превърне компанията в безспорен лидер в сектора. Не е ясен обемът на товарите, които ще минават през Бургас, но предвид факта, че провинция Хенан е една от водещите икономически сили в Поднебесната империя, очакванията са за изключително сериозен поток.
Maritime.bg припомня, че през миналия месец китайска правителствена делегация посети пристанищата във Варна и Бургас. В китайската делегацията присъстваха и представители на най-голямата инфраструктурна компания в Китай, а водач бe зам.-председателят на Националната комисия за развитие и реформи на Китай Нин Джидзъ (още по темата тук).
“ДРУЖБА” е пореден български ферибот, който се включва в “Пътя на коприната”. Припомняме, че през януари т.г. в Пристанище Иличевск (Украйна) се състоя тържественото откриване на нова международна линия по маршрут Украйна – Грузия – Азербайджан – Казахстан – Китай. Тържеството се състоя на борда на ферибота „Героите на Севастопол“, който е в състава на Параходство „Български морски флот“ АД. Началото на новата линия бе демонстрационен рейс с 20 празни контейнера, които трябва да бъдат превозени до Китай и върнати обратно, пълни със стока. Украйна избра за свой партньор в черноморската част на линията Параходство „Български морски флот” АД, което оперира с двата ферибота „Героите на Севастопол“ и „Героите на Одеса“ (още по темата тук).
Maritime.bg – Курс