Българска морска камара награди с плакет, грамота и парична награда к.д.п. Васил Вълчанов, за неговия изключителен принос за развитието и утвърждаването на българското корабоплаване и по случай 102-я му рожден ден, съобщиха от сдружението.
К.д.п. Васил Вълчанов е роден на 17.06.1915 г. в Пловдив, завършва Морско училище през 1938 година с отличие. През 1947 година корабът и екипажът са задържани в Гърция. Екипажът е пуснат, но кап. Вълчанов е обвинен в шпионаж и е поискана смъртна присъда.
След 3 години е оправдан и се завръща в България.
През 1960 год. доставят оръжие на Фронта за национално освобождение на Алжир, който е водил въоръжена борба за независимост, за което в последствие многократно е награждаван от алжирското правителство. През 1963 год. е назначен в „Тексим“ с цел да организира корабоплавателната дейност на предприятието, през което време общия тонаж е достигнал почти 1 милион бруто регистър тона (БРТ).
През 1969 год., България е призната за най-динамично развиващата се морска държава, с изключителни показатели, което предопределя и избора на кап. Вълчанов за президент на третата сесия на Комитета по корабоплаване към ООН в Женева. Поради тези достижения, УНКТАД (United Nations Conference on Trade and Development – UNCTAD) към ООН предлага модела „Тексим“ да бъде приложен към развиващите се страни.
През същата година групировката е разгромена, въпреки постигнатите изключителни икономически резултати. Независимо, че не могат да се докажат злоупотреби, кап. Вълчанов е съден, но на първа инстанция съдия Илия Байчев го оправдава поради липса на всякакви доказателства. Последствие, процесът е възобновен и кап. Вълчанов е осъден на 3 години затвор, които излежава ефективно.
Едва след демократичните промени през 1993 година присъдата е отменена и той е напълно реабилитиран.
Maritime.bg – България