
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е решила да не се произнася по сделката за ТЕЦ „Варна“. Мотивът – сумата от общите обороти на всички участници в концентрацията не надхвърля 25 млн. лева и оборотът на обекта на придобиване не надхвърля 3 млн. лева за предходната финансова година (2016 г.) на територията на страната, вижда се от решението, публикувано на сайта на регулатора.
Така Комисията счита, че искането за незабавно изпълнение на придобиването трябва да бъде изпълнено и сделката може да се случи, защото не е в ущърб на конкуренцията, предаде Инвестор.
Купувач на ТЕЦ „Варна“ е варненското дружество „Сигда“ ООД, учредено в средата на тази година с капитал в размер на 5 хил. лева.
Сделката за ТЕЦ „Варна“ беше обявена в края на октомври т.г. Чешката държавна компания CEZ Group не обяви цена, но според публикация на Hospodarske Noviny от края на септември офертата е на стойност около 50 млн. евро.
От решението на КЗК се вижда, че купувачът на централата планира да модернизира и ремонтира блокове 4, 5 и 6 и да приведе съоръжението в съответствие с екологичните изисквания, за да може да заработи. В централата вече е започнато изграждането на газова инсталация, която да осигури преминаване на блокове 4, 5 и 6 на работа на газ, заради което купувачът възнамерява да инвестира в дооборудване на газовата установка и въвеждане в експлоатация на един от блоковете в максимално кратки срокове (в рамките на 3 – 4 месеца). До 6 месеца се планира да заработи още един блок от централата, посочва се в документа.
Крайната цел на купувача е централата да бъде отново включена към електрическата система на страната и да бъдат възстановени реалните й функции на стратегически обект, подчертават от КЗК.
Maritime.bg – България