До 80 ще са моряците в екипажите на новите патрулни кораби на флота

Придобиването на два нови многофункционални модулни патрулни кораба ще повиши способностите на Военноморските сили за участие в операции по наблюдение и контрол на морския трафик, задържане на нарушители и откриване и идентифициране на ядрени, химически и биологични средства и обмен на информация в реално време. Това пише в актуализирания проект за „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“, установи справка на Maritime.bg.

С проекта ще се повишат способностите на ВМС за водене на борба с надводен противник на дистанции зад пряката радиолокационна видимост, чрез придобиването на противокорабен комплекс с голяма дистанция на стрелба и добри възможности за пробив на средствата за противовъздушна отбрана (ПВО) и радиоелектронна борба на противника, смятат от Министерството на отбраната.

Проектът включва строителството и доставката на два нови кораба, както и първоначален комплект ЗИП и резервни части, обучение на екипажите на двата кораба и интегрирана 3-годишна логистична поддръжка.

Бойните кораби, предвидени за придобиване трябва да отговарят на изискванията за многофункционален модулен патрулен кораб, способен да изпълнява свойствените си задачи и да е съвместим с корабите на НАТО.

Двата кораба трябва да имат конструкция, дизайн и пропулсивната уредба, осигуряващи минимум 7 денонощия автономност за самостоятелно плаване при далечина не по-малка от 3 000 nm и при икономична скорост 14 kn.

Новите кораби трябва да достигат максимална скорост не по-малка от 22 kn и да поддържат скорост 12 kn при море 5 бала.

Съдовете ще имат екипаж от 60 до 80 моряци, като тук не са включени военните от екипажа на вертолета, техническия персонал за него и бординг групата от силите за специални операции. На всеки от корабите трябва да може да бъде базиран и опериран по един вертолет тип AS 565MB „Panther“.

Maritime.bg припомня, че седем корабостроителници потвърдиха желание да строят новите кораби за флота. Корабостроителниците, които трябва да представят оферти до 15 февруари са: „NAVAL GROUP“, „Fr.Lurssen Werft GmbH & Co.KG“, „DAMEN“, МТГ–„Делфин“, „Fincantieri“, „Navantia“ и „ThyssenKrupp“.

Инвестиционният проект предвижда първият кораб да бъде доставен до края на декември 2023 г., а вторият до края на декември 2024 г.

До 5 април Междуведомствената работна група трябва да излезе с предложение коя от офертите е най-изгодна, а до 31 май 2019 г. се очаква да бъде подписан договорът за строителството на корабите.

Тук може да видите пълното съдържание на актуализирания проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“.

Последни новини

Последни новини

Хуан Ричардс: България е атрактивен пазар за растеж за Hapag-Lloyd и заема стратегическа позиция в Югоизточна Европа

Hapag-Lloyd откри два нови офиса в България с екипи, готови да обслужват своите клиенти в пристанищния град Варна и българската столица София. С население от около 7,1

Иван Портних: Не съм построил тръбопровода в езерото, ще съдействам на правосъдието

Все още не съм получил обвинителния акт от Окръжната прокуратура, по повод аварията на тръбопровода във Варненското езеро, затова не мога да коментирам обвиненията. Ще

Прокуратурата внесе в Окръжен съд – Варна обвинителен акт за замърсяването на Варненското езеро

Днес Окръжна прокуратура – Варна внесе във Окръжен съд – Варна обвинителен акт за замърсяването на Варненското езеро от тръба на канализацията. Обвинени са три лица, сред

Собствениците на „Galaxy Leader“: Нищо не може да се постигне със задържането на екипажа

Всички нации, чиито граждани са държани от хутите, да удвоят усилията си, за да осигурят освобождаването им и незабавното им връщане при техните близки. Това призоваха от