
Над 100 са българските риболовни кораби, които ще се борят за улова на калкан в наши води, установи Maritime.bg. Преди дни ИА “Рибарство и аквакултури” издаде заповедите, с които се определят индивидуалните квоти за калкан.
Квотата се разпределя между членуващите собственици на риболовни кораби в сдруженията “БГ Фиш” и “Черноморски изгрев”. Втората организация получава най-голям дял или около 71%.
Остатъкът от квотата за калкан се разпределя между собствениците на риболовни кораби, които не членуват в двете браншови организации. Те ще могат да уловят до 11,2 тона.
Maritime.bg припомня, че през миналата година, за първи път от членството на България в ЕС, получихме право за по-голям улов калкан. Квотата за България и Румъния бе увеличена с 32% или общо 114 тона.
Според заповедите на ИАРА, корабите на “БГ Фиш”, които са общо 25, получават право за улов на 12 992 кг калкан, а колегите им от “Черноморски изгрев”, където са обединени 46 риболовни кораба – 31 808 кг.
Цената в големите търговски вериги на рибата към днешна дата достига 32 лв. за килограм, сочи справка на Maritime.bg.
Спазваме безсмислена забрана

“Спазваме безсмислена забрана. Само две държави в Черно море опазваме ресурс, а останалите не”, заяви пред Maritime.bg председателят на “Черноморски изгрев” Емил Милев.
По думите му от години се водят разговори за въвеждане на квотен принцип и в Турция, Русия, Украйна и Грузия.
“При тях обаче няма ограничения за улова, с което риболовците у нас и в Румъния остават драстично ощетени”, подчерта още той. Според него мерките за опазване трябва да важат във всички държави с излаз на Черно море.
“Сами се досещате какъв е ефектът за рибните ресурси, ако само у нас и в съседна Румъния има квоти. Нулев”, добави още Милев.
Нашите риболовци все по-често улавят невиждани от години видове риба, казаха пред Maritime.bg от “Черноморски изгрев”.
“Забелязват се и отделни бройки черноморска скумрия, нещо което не сме виждали от години, както и все по-често видове от Средиземно море”, каза още Милев.