Учените са открили доказателства за огромен взрив от слънчева радиация, ударил Земята преди повече от 2000 години.

Резултатът има важни последствия за настоящето, защото слънчевите бури могат да разрушат съвременната технология.
Екипът е открил доказателства в ледниковите ядра на Гренландия, че Земята е била бомбардирана със слънчеви протонни частици в 660ВС.
Събитието е около 10 пъти по-мощно от което и да било подобно, предава Би Би Си.
Слънцето периодично освобождава огромни изригвания на заредени частици и друга радиация, които могат да пътуват към Земята.
Специфичният вид слънчева емисия, съхранена в леда на Гренландия, е известен като слънчевопротонно събитие (SPE). В съвременната ера, когато тези високоенергийни частици се сблъскат с Земята, те могат да разбият електрониката в спътниците, на които разчитаме за комуникации и услуги като GPS.
Радиацията може също да представлява риск за здравето на астронавтите. А пътниците и екипажът на търговски самолети, които летят на голяма надморска височина и в близост до полюсите, като например по трансатлантическите маршрути, могат да получат увеличени дози на облъчване – въпреки че това зависи от много променливи.
Други видове слънчева радиация могат да предизвикат сияние във високата атмосфера и да прекъснат електрическите мрежи.
“Има восокоенергийни слънчеви частици или слънчеви протонни събития. Това са високоенергийните частици, които директно удрят Земята и произвеждат частиците, които измерваме” каза за Би Би Си съавторът на изследването Реймънд Мускълър от университета в Лунд, Швеция.
“Свързани с това са и по-ниските енергийни частици, които достигат Земята обикновено в рамките на 1-4 дни. Те произвеждат геомагнитните бури.”
В момента учените работят върху възможността да разберат колко често се случват екстремните събития, нещо, което може да ни помогне да планираме големи слънчеви бури в бъдеще. /БГНЕС