Правителството одобри резултатите от видеоконференцията на министрите на транспорта на Европейския съюз за въздействието на COVID-19 върху транспорта. Конферентната връзка бе проведена на 18 март 2020 г.

Министрите се обединиха около идеята наложените рестриктивни мерки от държавите членки да не водят до блокиране на товарните превози. Предприетите към момента ограничения не се отнасят до транспортирането на стоки, а единствено до превоза на пътници. Държавите и ЕК ще работят за запазване функционирането на Единния вътрешен пазар и осигуряването на свободното движение на стоки. Взето бе решение всяка държава членка да очертае транзитни „зелени“ коридори по основната си транс-европейска мрежа, а Комисията да сформира работна група от национални контактни точки в държавите, за своевременен обмен на информация.
В рамките на срещата, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков изтъкна необходимостта от предвиждане на дерогации относно времето за управление и почивка на водачите, забраните за превозни операции през уикендите и спането в шофьорските кабини.
В морския транспорт, министърът изрази подкрепа за създаването на COVID-профил на корабите във водите на ЕС, както и удължаване срока на валидност за документите на моряците.
Във въздухоплаването, новите правила за разпределение на летищните слотове за авиокомпании получиха широка подкрепа от държавите. Министър Росен Желязков подчерта, че отлагането на плащания на аеронавигационни такси от авиокомпаниите в Европа би задълбочило ликвидната криза за доставчиците на аеронавигационни услуги, които са изправени пред сериозни трудности заради драстичния спад на въздушния трафик.
Съветът на ЕС по образование, младеж, култура и спорт проведе неформална видеоконференция в част „Образование“ на 14 април 2020 г. В заседанието участваха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева.
Тема на видеоконференцията беше дебатът на тема „Последствията от новия коронавирус (COVID-19) върху образованието и обучението“. България постави акцент върху осъществяваното в момента обучение в електронна среда от разстояние в различните сектори на образованието – средно, професионално, приобщаващо и виеше образование. Посочено бе и едно от основните предизвикателства в момента – включването на деца от семейства, които нямат необходимото отношение към образованието. Подчертана бе важната роля на родителите в образователния процес при създалата се ситуация. В допълнение беше изтъкнато и използването на средствата от ЕС, мобилизирани в контекста на инициативата за инвестиране, в отговор на коронавируса за по-нататъшно подпомагане на образованието и обучението.
Министър Вълчев се присъедини към апела на еврокомисаря за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел за съдействие от страна на всички държави членки техните висшите училища да отложат окончателното записване на студентите за академичната 2020-2021 година за м. септември.
Неформална видеоконференция проведе и Съветът на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част „Здравеопазване“, на 15 април. Министрите на здравеопазването обсъдиха ситуацията с COVID-19 и направиха оценка на предприетите мерки за управление на кризата при отчитане на евентуална втора вълна на заболявания.
България информира, че капацитетът на здравната система е адекватен на потребностите на страната и е ориентиран към очакваното допълнително натоварване при достигане на връхната точка на епидемията. Здравната система е мобилизирана да задоволи нуждите в национален план при достигане на пика на епидемията. Строгите мерки за социално дистанциране и проследяване досега допринасят за успешното ограничаване на разпространението. Оправдан е предпазлив подход, при който значение имат както изборът на точен момент, така и на подход на постепенна деескалация на ограничителните мерки.
На ниво ЕС е важно да продължи обменът на информация за предприетите действия от отделните държави-членки и разпространението на COVID-19. България отчита като полезна координацията на ниво ЕС до момента, като същевременно счита, че решението относно излизане от кризата с COVID-19 зависи най-вече от ситуацията на национално ниво. Това решение следва да се основава на епидемиологичните данни, етапа на развитие на епидемията и капацитета на здравната система в съответната държава-членка. Необходимо е да се вземат всички мерки, за да не се стигне до загуба на контрол или влошаване на ситуацията по отношение на здравето.
Министерският съвет одобри също резултатите от заседанието на Съвет „Общи въпроси“ (СОВ), проведено на 22 април чрез видеоконферентна връзка.
По време на дискусията на СОВ бяха обсъдени мерките, предприети на национално и европейско ниво за справяне с пандемията от COVID-19. В рамките на заседанието Европейската комисия представи и плановете си за ревизия на работната си програма предвид отражението на пандемията COVID-19.
Всички държави-членки акцентираха върху необходимостта от единство, координация и солидарност както при овладяване разпространението на вируса, така и при плановете за излизане от кризата и икономическо възстановяване.