
На 10 май тържествено ще бъде отбелязана годишнината от Възстановяването на Българската патриаршия, случило се на същата дата през 1953 г., когато Третият църковно-народен събор избира Пловдивския митрополит Кирил за Български патриарх.
Преди 67 години БПЦ официално е провъзгласена за патриаршия, а за патриарх е избран Пловдивският митрополит Кирил, който в “Св. Александър Невски” е интронизиран на престола на българските патриарси. Патриарх Кирил се явява, макар и непряк, приемник на Търновския патриарх Евтимий, който е последния български патриарх до началото на турското робство.
Днес в патриаршеската катедрала ще бъде отслужена празнична св. Литургия и молебен във връзка с годишнината. Св. Литургия ще бъде възглавена от Негово Преосвещенство Мелнишкия епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод, а молебенът ще бъде възглавен от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. /БГНЕС