До 21 милиона тона достигна замърсяването с пластмаси във водите на Атлантическия океан на дълбочина до 200 метра. Тези шокиращи разкрития правят британски океанолози, които подчертават сериозната си загриженост за замърсяването. Изследванията установяват десетократно по-голямо количество пластмаси в океана в сравнение с откритите при предходни експедиции, става ясно от публикувани в сп. Nature данни.

Досега учените не са осъществявали пробонабирания за микрочастици пластмаса на големи дълбочини, което е причина и за драстичните разлики в резултатите.
Учените смятат, че реалното количество пластмасови частици само в Атлантика може би достигна много над 200 милиона тона, тъй като техните изследвания са фокусирани само до 200 метра дълбочина и три вида частици – полиетилен, полипропилен и полистирен.
Предстоят пробонабирания от още по-големи дълбочини, включително от дъното, за да се извърши още по-точна оценка. Учените предупреждават, че огромно количество пластмасови частици попада в хранителната верига в океаните, а от там и в тялото на човека.