Придобиването на два нови мултифункционални кораба за търсене и спасяване ще залегне в програмата на ИА “Морска администрация” за следващия програмен период по оперативната транспортна програма на ЕС. Това обяви пред Maritime.bg главният секретар на агенцията Петър Киров, който е във Варна за представяне резултатите от предпроектното проучване за проект „Разработване и внедряване на интегрирана информационна система за координиране и управление в реално време на операции при бедствия и аварии в българския морски отговорен район за търсене и спасяване (БМОРТС)”.
“Успяхме за първи път да обединим усилията на всички институции, които имат ангажименти както към търсенето и спасяването, така и към бедствията и авариите в нашите морски пространства”, коментира пред Maritime.bg Киров.
Предпроектното проучване е осъществено при изключително взаимодействие между Изпълнителна агенция „Морска администрация“ (ИАМА), Военноморските сили (ВМС), ГД „Гранична полиция” (ГДГП), Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГДГВА) и ДП „Пристанищна инфраструктура” (ДППИ).
“Тази интегрирана информационна система, която ще разчита на много информационни словеве от различни източници, ще даде възможност да се обединят усилията по един наистина ефективен начин. Тя ще спомогне за драстичното съкращаване на времето за реакция при сигнал за бедствие, както и за оптимизиране на самите операции по търсене и спасяване”, заяви още Петър Киров.
По думите му техническото задание за интегрирана информационна система за координиране и управление в реално време на операции при бедствия и аварии вече е одобрено от Държавната агенция за електронно управление. Системата е базирана на модулна архитектура, която ще позволи бъдещето й надграждане.
“Ще имаме една система, която може много лесно да бъде надграждана и интегрирана с други системи в бъдещи периоди”, подчерта още Киров.
Планира се инсталиране на изнесени модули на системата, които да позволят наблюдение и управление на хеликоптерите на Военноморските сили при спасителни операции, както и на останалите сили и средствата на флота, Гранична полиция и ИАРА.
“В момента се намираме в последния етап от одобряването в МТИТС за отпускане на средства от държавния бюджет за ремонт на кулата на Морския спасително-координационен център във Варна. Тя ще се превърне в един изключително модерен и функционален дом на интегрираната система, така че да можем да изградим един ефективен център за наблюдение на цялото корабоплаване в нашата зона в Черно море, който да се занимава не само с управление и реакция при бедствия, но и с превантивни действия – в случаи на незаконно замърсяване, за наблюдение на трафика за предотвратяване на сблъсъци между плавателни съдове и други”, подчерта още главният секретар на ИАМА.
През следващата година ще бъде търсено финансиране за надграждане на системата, както и придобиване на два нови спасителни кораба, базирани във Варна и Бургас.