Международният ден на Черно море – 31 октомври, отбелязва годишнината от подписването на Стратегическия план за Черно море. Символ е на надеждата за по-добро бъдеще за 16 милиона души от шестте държави, населяващи крайбрежието му. Празникът олицетворява ангажимента за сериозни действия и реални резултати в усилията по възстановяването и опазването на морето. Две десетилетия след подписването на документа, въпреки някои признаци на подобрение, много хора и най-вече живеещите по крайбрежието смятат, че е време за промяна на перспективата в опазването и възстановяването на тази уникална природна система — нашето общо Черно море.

Ден на отворените врати ще се проведе в Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ във Варна днес, припомня БНР.
От 10:30 до 15:00 ч. в понеделник посетителите ще имат възможност да разгледат лабораториите към различните секции на Института, както и изследователската миниподводница.
Експерти от Басейнова Дирекция „Черноморски район“, Института по Океанология, Регионалната инспекция по околна среда и води – Варна и Регионална лаборатория – Варна ще се включат в почистване от морски отпадъци на плаж „Аспарухово“. Събитието ще продължи с мултимедийни презентации на лектори пред участници в почистването.
За пореден път децата от ЦДГ №3 „Звездичка“ ще отбележат деня на морето. Ще се проведе интерактивен педагогически урок на тема „Децата се грижат за Черно море“, с който ще покажат, че знаят как да го опазват. Празникът ще бъде съпътстван и от изложба на детски рисунки. Експерт от Басейнова дирекция ще връчи грамота на малчуганите от ЦДГ „Звездичка“.
На 1 ноември /вторник/ от 10 часа до 14 часа Басейнова дирекция отваря врати за посетители, които ще имат възможност да разговарят с експерти по въпроси свързани с чистотата и качеството на морските води, както и да се запознаят с мерките по опазване на акваторията, залегнали в Плана за управление на речните басейни.
Отчитайки сериозното влошаване на екологичното здраве на Черно море, шестте държави — България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна — подписват през април 1992 г. в Букурещ Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (Букурещката конвенция), която представлява правна и дипломатическа платформа за съвместни действия.
Всички черноморски държави подписват през 1993 г. в Одеса, Украйна т. нар. Одеска декларация, набелязваща общата политика на страните по Букурещката конвенция.
Тaзи декларация поставя основите, върху които шестте черноморски държави заедно с международните донори извършват задълбочена оценка на състоянието на черноморската среда — процес, довел до разработването на Стратегическия план, подписан на 31 октомври 1996 г.
Сега е в сила обновен Стратегически план за действие за опазване на околната среда и възстановяване на Черно море от 2009 г. В него са заложени дългосрочни цели за качеството на черноморската екосистема, конкретни мерки за намаляване на замърсяването, подобряване на управлението на живите ресурси, насърчаване на човешкото развитие по начин, който не компрометира околната среда, и предприемане на стъпки за финансиране на екологични проекти.
Букурещката конвенция урежда изграждането на система от институции за постигането на нейните цели. Учреден е общ регионален междуправителствен орган, натоварен с приложението на конвенцията, Комисия за опазване на Черно море от замърсяване (Черноморска комисия), която включва висши служители от агенциите за околна среда от шестте държави, подписали конвенцията.
Ежедневната координация по дейностите, свързани с прилагането на конвенцията и Стратегическия план за действие, се извършва от Постоянния секретариат на комисията в Истанбул. Изградена е система от консултативни групи и регионални центрове за действие, които предоставят консултации и изпълняват практически задачи. Комисията за опазване на Черно море от замърсяване работи в тясно сътрудничество със сродни международни организации.