Руският концерн “Тактическо ракетно въоръжение” завърши държавните изпитания на първото проектирано в страната електрическо торпедо.
“Първите серийни образци вече постъпиха на въоръжение във Военноморския флот на Русия. В СССР е произвеждано подобно оръжие, но с по-лоши характеристики. Новото торпедо значително превъзхожда западните образци по безшумност на хода, обсег на действие и откриване на цели и по дълбочина на потапяне”, съобщи за “Военнопромишлен куриер” шефът на холдинга Борис Обносов, предаде RBTH.
През 1980 г. на въоръжение в съветския ВМФ е прието универсалното самонасочващо се електроторпедо УСЭТ-80 с обсег на хода от 25 км и скорост от 40 възела. То е буквално скъпоценно – по данни от открити източници по цените от 2008 г. един екземпляр УСЭТ-80 струва 30 млн. рубли (около 327 000 евро), защото торпедото съдържа 34 кг сребро. На петербургския военноморски салон през 2019 г. КТРВ представи електрическо торпедо ТЭ-2 от 533-мм калибър със система за самонасочване.
“За разлика от парогазовите, електрическите торпеда действително са безшумни и се използват за скришно поразяване на надводни кораби, както и на подводници. В случай на употреба на електроторпеда подводницата на врага не успява да изпълни защитна маневра”, обясни пред “Российская газета” специалистът по ВМФ и редактор на списание “Национална отбрана” Александър Мозговой.