Една компания е подала документи за участие в обществената поръчка на ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” за доставка на кораб за научно-изследователската и учебна дейност, установи проверка на Maritime.bg. Припомняме, че средствата за придобиването му – до 1 203 000 лева, бяха осигурени по проект на Консорциум за изпълнение на инициативата „Българска Антарктическа база „Св. Климент Охридски“.
Корабът ще осигурява учебна практика и стаж по регулираните специалности „Корабоводене“, „Корабни машини и механизми“ и „Електрообзавеждане на кораба“, ОКС „Бакалавър“ и ОКС„Магистър“ във ВВМУ.
В заданието на поръчката е посочено, че плавателният съд трябва да има дължина не по-малка от 60 метра и водоизместване не по-малко от 2 хил. тона, дедуейт – не по-малък от 800 тона. На борда си следва да да приема не по-малко от 35 души, а постоянният му екипаж ще бъде съставен от най-малко 16 души. Бъдещият учебен и научно-изследователски кораб на България трябва да има автономност най-малко 1 месец. Съдът трябва да има и система за динамично позициониране.
Ден преди крайния срок за участие в обявената от ВВМУ процедура, оферта подава “Geosubsea Technology” Ltd.
Проверка в система Equasis и регистрите на Международната морска организация (IMO) сочи, че като отговорна за връзка с дружеството е посочена компанията “Subsea Survey Solutions”, както и офис в Москва, Руска федерация.
От регистрите на IMO е видно, че “Geosubsea Technology” Ltd. е собственик на един кораб – 37-годишният ISKATEL (IMO: 8112586), който от няколко години се намира на кей във варненското кораборемонтно предприятие “ТЕРЕМ Флотски арсенал”. Мениджър на кораба пък е “Subsea Survey Solutions”.
Към момента все още не е ясно дали на Морско училище е предложен построеният през 1984 година и плаващ под флага на Руската федерация плавателен съд, тъй като все още не е отворена единствената ценова оферта.
Проверка в регистрите обаче сочи, че руският кораб ISKATEL отговоря на посочените изисквания по процедурата на Морската Алма матер.
Липсата на други кандидати в процедурата води до обосновано предположение, че “новият” български учебен и научно-изследователски кораб ще бъде 37-годишният руски (към момента) плавателен съд.
Тема в развитие:
Обявиха поръчката за нов учебен и научно-изследователски кораб
България ще има нов учебен и научно-изследователски кораб
Уникален консорциум ще модернизира морската ни научна база