Приключи най-мащабният европейски проект за проучване числеността на трите вида китоподобни в Черно море – CeNoBS. Преброяването продължи 30 месеца и обедини партньори от 5 държави, включително Румъния и България.
В рамките на CeNoBS се проведе първото мащабно самолетно проучване в Черно море, семинари и обучения, бяха изготвени предложения за референтни стойности на индикаторите от Рамковата Директива за Морска Стратегия на ЕС, както и много други дейности на местно, регионално и международно ниво, които са част от реализирането на проектните цели, информират от “Зелени Балкани”.
CeNoBS е международен проект с основен координатор румънската неправителствена организация „Маре Нострум“. Крайните резултати от проекта бяха представени наскоро в работна среща, на която присъстваха представители на компетентните органи.
Проектът CeNoBS е инициатива с историческо значение на европейско ниво, особено за басейна на Черно море, който допринесе за обогатяване на познанията ни за числеността и разпространението на китоподобните и за нивото на приулов в риболовните мрежи за калкан, твърдят от организацията.
Данните, получени от дейностите по проекта, са обезпокоителни, твърдят от “Зелени Балкани”. В същото време те запълват липсата на такива, необходими за опазване на китоподобните в Черно море.
Българските води в Черно море се обитават от около 74 000 китоподобни бозайници общо от трите вида. Регистрирани са 551 наблюдения на птици с общо 1439 индивида и са отчетени 1588 наблюдения на човешки дейности вкл. морски отпадъци.
За по-голяма точност резултатите за числеността на видовете китоподобни в обследваните райони са комбинирани с резултатите от проведеното самолетно проучване в акваторията на Русия. Картите на разпространение са разделени по видове за по-добра нагледност, като са направени редица анализи, които включват или не резултатите от Русия.
Въздействието на приулова остава един от най-горещите въпроси свързани с китоподобните на световно ниво. Приблизителната оценка показва, че между 11 000 и 20 000 индивида от вида муткур/морска свиня биват улавяни годишно в риболовните мрежи в целия басейн на Черно море. Като процент това означава, че нивото на приулов е 21,2% от общата численост на този вид, което е доста над приетото допустимо ниво от 1,7%.
Сега повече от всякога е нужна пълната подкрепа на властите, гражданското общество, както и на бизнеса и накрая, но не на последно място, и Европейската комисия. Важно е да се отбележи, че в допълнение към данните за китоподобните бяха събрани данни за плаващите морски отпадъци (D10), морските птици и антропогенното въздействие.
Всички доклади в рамките на проекта са публично достъпни на уебсайта на проекта: https://www.cenobs.eu/ и базите данни на платформите ACCOBAMS и EMODNET.