Без учебните кораби, катери и яхти не можем да бъдем „Чеда на морето“. Така започва предговорът към представената преди дни монография „Учебните кораби, катери и яхти на Морско училище (1881 – 2021 г.)“, подписан от началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров. Целта на изданието е да се изследва и представи на широка читателска аудитория тази част от историята на флотската Алма матер. Автор е о.з. капитан II ранг д-р Атанас Панайотов.
Ето как продължава преговорът:
Без учебните кораби, катери и яхти не можем да бъдем „Чеда на морето“
Уважаеми читатели,
Щом разтворите тази книга, ще имате възможност да надникнете в една от най-интересните страници от 140-годишната история на нашето Морско училище. Тази история не би била възможна без това, което ще намерите в съдържанието на книгата: учебните кораби, катери и яхти, използвани за нуждите на плавателната практика на възпитаниците на училището. Без тях нямаше да бъдем „Чеда на морето“, както е посочено в нашия химн.
Книгата се появява на бял свят след решение на Академичния съвет на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, с което бе възложено на о.з. капитан ІІ ранг д-р Атанас Панайотов (випуск 1973 – 1978 г.) да изследва и да представи на широка читателска аудитория тази част от нашата история.
Авторът успешно е изпълнил тази творческа задача. Той е събрал не само публикуваното до сега по въпроса, но и е задълбочил изследването чрез обработка на документи и материали както от основния и спомагателния фонд на Военноморския музей, така и от няколко други архивни фонда. Допълнил е всичко това с информация от тематични справочници, със спомени на наши възпитаници – флотски ветерани, и публикации от периодичния печат, изчистил е противоречивите тези с нови аргументи. Представени са и неосъществени проекти, чиято история е не по-малко интересна и поучителна. Голяма част от издирените документи и снимки се публикуват за първи път.
Съдържанието е научно-популярно и ще бъде еднакво интересно както за масовия читател, така и за изследователите. Богатата илюстративна част, в която са използвани и фотографии от частни колекции, е другото достойнство на книгата, което заслужава адмирации.
В резултат на този труд пред читателите преминава в един ретроспективен парад една голяма учебна флотилия, оставила не само трайни спомени у паметта на всеки, който е проходил в морето на борда на съответния плавателен съд, но и е подпечатала със знак за качество всяка страница от историята на нашата Флотска алма матер.
Флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян МЕДНИКАРОВ,
началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“