През изминалите две години пожари унищожиха близо 18 милиона хектара земя в Австралия. Седмици наред гъст дим задушаваше големите градове. Той обаче става причина за свръхрастеж на фитопланктон между Нова Зеландия и Южна Америка, установиха учени.
“Полето” фитопланктон, подхранвано от падащите частици, носени от дима на горящите пожари, е имало размер по-голям от този на Австралия и е съществувало почти четири месеца. Този огромен, безпрецедентен цъфтеж на микро водорасли може да има дълбоки последици за морската екосистема. Но засега въздействието все още е неясно.
Учените посочват, че огромна част от океана е била практически “наторена”, предизвиквайки невиждания растеж – като растенията на брега фитопланктонът абсорбира CO₂ и произвежда кислород. Калкулациите показват, че наблюдаваното поле следва да е абсорбирало 680 млн. тона CO₂, за да достигне невероятния си размер.
Това не означава, че растежът на фитопланктона поглъща трайно емисиите на CO₂ от пожарите. Дали растежът на фитопланктона извлича и задържа CO₂ от атмосферата, зависи от неговата съдба. Ако той потъне в дълбокия океан, това представлява поглъщане на въглерод за десетилетия или дори векове – или дори повече, ако фитопланктонът се съхрани в океанските седименти, пишат учените. Ако обаче се консумира предимно близо до повърхността, тогава целият “уловен” CO₂ излиза директно обратно, без никакъв ефект върху въглеродния баланс в атмосферата.
Много вероятно е фитопланктонът да играе роля в хилядолетни времеви мащаби за поддържане на ниските концентрации на CO₂ в атмосферата и може да повлияе на глобалния климат в дългосрочен план.
Пожарите на брега могат да засегнат намиращи се на хиляди километри морски екосистеми, допълват учените в своето изследване.
Те предупреждават, че глобалното климатично изменение създава предпоставки за все по-чести пожари, които са риск за живота в океаните.
За нуждите на изследването за първи път са използвани роботизирани плаващи станции, които набират данни в различни точки на океана, както и сателитни изображения.
Каквато и да е причината за огромния растеж на фитопланктон, ясно е, че това е само началото на вълнуващи нови линии на изследвания, които свързват горите, горските пожари, растежа на фитопланктона и климата на Земята, отбелязват още учените.