
На 26 януари 2022г. над 20 бойни и спомагателни кораба на Руския Черноморски флот са напуснали военноморските си бази в Севастопол и Новоросийск за провеждане на учение във водите на Черно море, заявява пресцентърът на флота чрез прессъобщение на ТАСС. В учението вземат участие фрегати, патрулни кораби, малки ракетни кораби и ракетни катери, десантни кораби, малки кораби за борба с подводници и миночистачи, както и бреговите ракетни и артилерийски комплекси на флота. Корабите ще отработят организацията на комуникациите, организирането на противъздушна отбрана и безопасно маневриране в райони с интензивна навигация, според съобщението. Навярно ще се отработи и борбата с надводен, въздушен и подводен противник, макар за това не се съобщава специално.
На 27.01.2022г., вторият ден на учението, в 12.40 се съобщава, че бреговите ракетни части на Черноморския флот са провели учение с комплексите „Бал“ и „Бастион“ На първия етап от учението дивизионите брегови ракетни комплекси (DBK) „Бал“ и „Бастион“ са се развърнали на полигона Железен рог. След приключване на развръщането са отработени откриване на надводен противник и нанасяне на ракетни удари по него с фиктивно изтрелване на ракети. Големи десантни кораби на Ченоморския флот са действали като кораби на условния противник. На кавказкото крайбрежие в учението взема участие и бреговия самоходен артилерийски комплекс „Берег“, отбелязва пресслужбата на флота. Отработено е унищожаването на отряд бойни кораби на противника и отблъскване на нападение.
Брегови ракетен комплекс БАЛ
ТТД: Далечина на стрелба 120 км с ракета Kh-35 и 260 км с ракета Kh-35U, брой ракети на всеки SPU и TPM до 8, общо боеприпаси на комплекса: до 64
Брегови ракетен комплекс БАСТИОН
Разликата с Бал е далечината на стрелба от 400 км с ракети Яхонт. Има модификация и на стационарен вариант на комплекса. Установката има две ракети. През 2022 г. се планира да се оборудва повторно комплексите Bastion с нови хиперзвукова ракета Циркон, с което обхватът ще се увеличи до 1-1,5 хиляди км.
Самоходен брегови артилерийски комплекс БЕРЕГ А-222
ТТД: калибър 130мм., дистанция на стрелба 23 км.
Според руската страна, основният фокус на ученията е да се отработят действията на военноморските и космическите сили за защита на руските национални интереси в Световния океан, както и да се противодейства на военните заплахи за Руската федерация от морски и океански посоки.
В съответствие с Плана за бойна подготовка 2022 г. руските въоръжени сили зпочнаха серия от военноморски учения през януари-февруари тази година във всички области на отговорност на военните флотове на Русия под общото командване на главнокомандващия на руския военноморски флот, адмирал Николай Йевменов.
Районите на ученията включва Черно море, Средиземно море, Северно море, Охотско море, североизточната част на Атлантическия океан и Тихия океан. Като цяло в тези учения ще вземат участие над 140 бойни и спомагателни кораби, повече от 60 самолета, 1000 единици военна техника, както и около 10 000 войски.
Според руската страна, основният фокус на ученията е да се отработят действията на военноморските и космическите сили за защита на руските национални интереси в Световния океан, както и да се противодейства на военните заплахи за Руската федерация от морски и океански посоки
Изводът, който се налага е, че Русия или дрънка оръжие или се готви сериозно за война. Необходимо е да се отбележи, че тези действия освен, че са демонстрация на сила, струват и огромни средства на руския данъкоплатец.