
15 млн. лева да бъдат заложени в бюджета за тази година за стимулиране на сектор Рибарство, който включва риболов, морска и сладководна аквакултура, преработка и търговия. Това искане отправя в писмо до председателя на парламентарната комисия по земеделие и храни и до министъра на земеделието, храните и горите, официално признатата междубраншова организация БГФИШ, заяви пред Maritime.bg нейният изпълнителен директор д-р Йордан Господинов . В предложението се посочва, че това ще даде стимул за производството на достатъчно риби, мекотели, черупчести и двучерупчести. Ще се осигури на пазара българска суровина за преработвателната рибна индустрия и храна за всички възрастови и социални групи в България, които са ощетени, рядко си позволяват да консумират риба и нерибни хидробионти, съпоставено с останалите храни.
Като национално отговорна браншова структура твърдим, се казва в писмото, че секторът е системно пренебрегван и не подпомаган. (Досега държавна подкрепа е имало само веднъж преди много години и то единствено за производството на два вида риба: пастърва и шаран със средства по Deminimis, твърдят от бранша).
Липсва финансиране за дейности и мероприятия, които да доведат до растеж на производството на тази най-качествена, безопасна и диетична храна. Трайно личи в поведението на отделни политически структури нежеланието да се намали ДДС на рибата, каквато е общата тенденция и практика в ЕС. Не се отделя достатъчно внимание и ресурс за навременен, качествен и регулярен контрол на сектора и това води до все по-голям дял на сивата икономика и реална нелоялна конкуренция, която обрича производството на българска риба и миди, като дейност със затихващи функции. Факт е, че от над 3000 водни обекта, произвеждащи риба, както и десетки за миди, само 750 са в регистрите на Българската агенция за безопасност на храните и ИАРА и са обект на ветеринарен, данъчен и друг вид контрол. При регистрирани 1840 риболовни съда, половината от уловената и декларирана като разтоварена риба и черупчести се извършва от 53 риболовни кораба и лодки. При 55 регистрирани предприятия, в по- малко от половината (24) се извършва 70 на сто от преработката и търговията с риба и нерибни хидробионти. Произвеждаме в условията на подкрепяна сива икономика и в явна конкуренция с толерирани производители, заради лични облаги, за сметка на сектора, който плаща данъци, такси и е обект на всекидневен институционален натиск, посредством всестранен контрол, се посочва още в писмото на браншовиците.
Исканите 15 млн. лв в бюджета за 2022 година като държавна подкрепа за сектора, ще са достатъчни, за да се стимулира излизането на фермите за риба, корабите, фабриките и търговците на светло. И ще даде възможност за повишаване събираемостта на всички данъци и такси в хазната, както и увеличаване на заетите в сектора, които в момента са технологично по – малко от нужните да функционира даден обект нормално, категорични са още в писмото си от БГФИШ.