На 23 юни т.г. ще се навършат 45 години от потушаването на пожара на танкера „Ерма“ в пристанищен терминал „Петрол“ на „Пристанище Варна“. Така са спасени много хора и запазена от унищожение голяма част от пристанищната и градската инфраструктура. Това пишат в писмо до кмета на Варна Иван Портних Теодор Роков – уредник в Музей за нова история на град Варна, о.з. кап. II ранг, д-р Атанас Панайотов – главен редактор на „Морски вестник“ о.з. кап. III ранг, доц. д-р Румен Стоянов – ръководител на катедра „КСУ“ във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, о.з. кап. II ранг, инж. Иван Иванов – бивш командир на водолазен разчет в Школата за подготовка на водолази към ВМС (пряк участник в събитията), о.з. кап.-лейтенант Стоян Стоянов – бивш командир на военен влекач № 332 (пряк участник в събитията), Пламен Горунски – бивш рулеви на военен влекач № 332 (пряк участник в събитията), к.д.п. Александър Александров – морски посланик на добра воля на Международната морска организация (IMO) и ст.н.с. д-р Александър Минчев – археолог и историк, РИМ-Варна.
На 26 септември 2007 г. за отбелязване на юбилейната 30-та годишнина от това драматично събитие от най-новата история на град Варна и като признателност към участвалите в спасителната операция, със съдействието на Община Варна и НСПБЗН-МВР е поставена паметна плоча в градината между улиците „Козлодуй”, „Цар Симеон I”, „Цариброд” и „Д-р Заменхоф”.
През 2020 г. във връзка с археологическо проучване, 2/3 от площта на въпросната градина е разкопана. Ръбът на изкопа достига до основите на постамента, върху който е монтирана паметната плоча. Според тиражираната в местните медии информация, съществува идея разкопаният терен и непосредствено прилежащата към него част от градината да бъдат оформени като открит археологически обект. Липсата на конкретна информация относно сроковете за реализацията на тази идея, възпрепятстват изработването на идейни проекти за облагородяване на неразкопаната част от градината, чието състояние е силно компрометирано. Бъдещите строително-възстановителни дейности със сигурност ще засегнат постамента и монтираната върху него паметна плоча. В настоящия момент този паметен знак попада в оградената с метална решетка площ около изкопа. Това прави плочата абсолютно недостъпна за граждани и за провеждане на възпоменателни събития, пишат в писмото до кмета.
Относно неговото бъдещо местоположение те предлагат три варианта – в градинката пред гаровия площад в частта й между бул. „Приморски“ и ул. „Петко Р. Славейков“, зелената площ между Военноморския музей и Аквариумът, успоредна на крайбрежната алея „Капитан Георги Георгиев“ или в зоната за отдих покрай кейовите места на Морска гара – Варна.
“Наред с това апелираме Общинската администрация да организира отбелязването по подобаващ начин на 45-та годишнина от това драматично за най-новата история на град Варна събитие”, пишат инициаторите.