Над 500 моряци остават блокирани на кораби в украински пристанища, според последни данни на Международната морска организация (IMO).
Провалиха се плановете за осигуряване на Сини морски коридори за извеждане на плавателните съдове от украински пристанища, призна генералният секретар на организацията Китак Лим при откриване на заседание на Комитета по морска безопасност, предаде “ТрейдУиндс”.
Лим подчерта, че Руската федерация е дала съгласие за създаване на Син коридор, но потопени плавателни съдове и положени морски мини са сред причините за блокиране на пристанищата.
“Минирани са подходите на пристанищата, а някои от тях са блокирани от потопени баржи и кранове. Много от корабите вече нямат достатъчно екипаж, за да плават”, заяви генералният секретар на IMO.
Maritime.bg припомня, че от началото на военния конфликт Украйна отказва да допусне отплаването на кораби от пристанищата си.
Страната отхвърли обявения от Русия Син морски коридор.
Украйна заяви готовност да гарантира извеждането на корабите от пристанищата на Черно море и Азовско море едва след края на военния конфликт.
До момента нито един търговски кораб не е напуснал местно пристанище.
„Имайки това предвид, нашият приоритет е да подкрепим блокираните моряци в Украйна“, каза Лим.
Специалният съветник на генералния секретар по морска сигурност Питър Адамс заяви, че 2 000 моряци са блокирани на 94 кораба в украинските пристанища при избухването на конфликта.
Сега в Украйна са останали 500 моряци на 84 търговски кораба. 1 500 моряци са евакуирани.
Международната морска организация и Международната организация на труда отправиха апел към “Червения кръст”, “Лекари без граници” и Върховния комисар на ООН за бежанците с искане за изпращане на жизненоважни провизии на блокираните кораби.
IMO е поставила под наблюдение пристанищата Мариупол, Херсон и Николаев, където боевете са най-тежки.
Адамс каза, че IMO е получила съобщения за ракетен удар по кораб в Николаев тази седмица. Припомняме, че през миналата седмица Украйна обяви, че при ракетен удар е поразено отдаденото на концесия на QTerminals пристанище Олвия.
Украйна твърди, че от началото на военния конфликт с Русия са нанесени щети по пристанищната инфраструктура за над 620 млн. долара. Страната не допуска чуждестранни медии до пристанищата си, включително отказа достъп на екип на Maritime.bg до терминали в областите Одеса и Николаев. Твърденията за поразена пристанищна инфраструктура не могат да бъдат потвърдени по независим начин.
От IMO съобщават още, че поддържат тясна връзка с Русия и Украйна, други държави от Черно море, държавите на знамето и други ключови заинтересовани страни в региона, за да се гарантира безопасността и сигурността на моряците, които остават в Украйна.
Припомняме, че на посещение в България с искане за осигуряване на военна помощ бе външният министър на Украйна Дмитро Кулеба. Темата с извеждането на контролираните от български компании кораби от украински пристанища не бе обсъждана при официалните съвместни изявления на Кулеба с българския външен министър Теодора Генчовска. Кулеба проведе среща и с президента Румен Радев, но в последващото съобщение от пресслужбата на държавния глава не фигурираше информация за темата.
Maritime.bg изпрати запитване до пресслужбата на МВнР дали Кулеба е поел ангажимент за освобождаване на кораб ROJEN (IMO: 9754927), блокиран в украинското пристанище Черноморск. Отговор не постъпи.
Два независими източника на Maritime.bg в МВнР и президентството заявиха, че темата с българските екипажи е обсъждана с търсещия военна помощ украински външен министър.
Припомняме, че междувременно сили на Донецката народна република и Руската федерация осигуриха евакуацията на 15 моряци от екипажа на моторен кораб TZAREVNA (IMO: 9145231) преди посещението на Кулеба в България. Моряците бяха транспортирани от Мариупол до Донецк, по-късно до Ростов на Дон и евакуирани с правителствения самолет Airbus A319-112 от Сочи. Те бяха посрещнати във Варна от премиера Кирил Петков и външния министър Теодора Генчовска. На нарочен брифинг тогава Петков заяви, че усилията на държавата вече са насочени за извеждане на кораб ROJEN от Черноморск.
Ден след пристигането в България, трима от евакуираните моряци дадоха ексклузивно интервю пред Maritime.bg с подробности за преживяното.