Започва строителството на FSRU по проекта в Александруполис

„Булгартрансгаз“ е сред акционерите в терминала, който се очаква да бъде завършен до края на 2023 г. Изображение: Gastrade S.A.

Министър-председателят Кирил Петков ще участва на 3 май, вторник, в церемония за започване на строителството на терминала за втечнен природен газ край гръцкия град Александруполис. С 20-процентен дял „Булгартрансгаз“ е сред акционерите в терминала, който се очаква да бъде завършен до края на 2023 г., според правителствената пресслужба.

Терминалът за втечнен природен газ край Александруполис представлява плаващо съоръжение за съхранение и регазификация, което ще бъде свързано с газопреносната мрежа на Гърция чрез газопровод с дължина 28 километра. Чрез съществуващите трасета газът ще може да достига до България, Сърбия, Република Северна Македония и други.

Планираният капацитетът на съоръжението възлиза на 6,1 млрд. м³ годишно. Сред резервиралите капацитет е и „Булгаргаз“ с 500 млн. куб. м. годишно.

Планираният капацитетът на съоръжението възлиза на 6,1 млрд. м³. Изображение: Gastrade S. A.

През новото съоръжение Европа ще може да получава газ от различни източници, което ще допринесе за укрепване на пазара на природен газ в региона. Достъпът до алтернативни доставки ще гарантира конкурентни цени и по-добри условия за българските потребители.  Настоящата енергийна криза, свързана с войната в Украйна и прекъсването на доставките за някои държави от страна на „Газпром“, подчертават стратегическото значение на инвестицията както за България, като и за Европа като цяло.

Церемонията по стартиране на строителството на терминала ще започне около 12,30 ч. на пристанището в гр. Александруполис. Участие в нея ще вземе и министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис.

Maritime.bg припомня, че се разглежда възможността България да участва и в концесионната процедура на Пристанище Александруполис.

Последни новини

Последни новини

Доц. Виолин Райков: Засилва се миграцията на средиземноморски видове по нашето крайбрежие

Динамиката на морското биоразнообразие, която непрекъснато се засилва с климатичните промени, определи темата на нашия разговор с доц., д-р Виолин Райков от Института по

Гвоздейков: Българските морски пристанища могат да се превърнат в портали, концентриращи значителна част от търговските потоци през региона

Осигуряването на бърза и ефективна свързаност между Азия и Европа през българските пристанища е сред приоритетите на правителството. Това заяви министърът на транспорта и