Грациозо Бенинказа (Grazióso Benincasa) е най-известният италиански картограф от 15-и век. Роден е през 1420 г. в Монтесикуро (Montesicuro) до Анкона (Италия). Произхожда от благородническо семейство. Бил е собственик и капитан на кораб. 20 години плава в Средиземно, Адриатическо, Егейско и Черно море. От 1463 г. работи във Венеция, където са създадени повечето от неговите карти и атласи. Умира след 1482 г.
Атласът (Атлас на морските карти на Средиземно и Черно море) е с размери 31 x 41, 5 см. Картата на Черно море е втора. Контурите на бреговете са в златисто, на Кримския полуостров в червено. В Бургаския залив с червено е нанесен остров Света Анастасия. Със знак“+“ са отбелязани удобните корабни стоянки*.
Атласът се съхранява във френската национална библиотека „Галика“ (Bibliothèque nationale de France. Département des Manuscrits. Italien 1698).
* За първи път островът се споменава през 1656 г. от османския пътешественик Евлия Челеби. В пътеписа си „Сеяхатнаме“ (Seyahatname) (Книга на пътешествията) той пише:
„В едно от тези островчета, именно в „Света Анастасия“ има един богат манастир, в който един път в през годината се събират много християни и празнуват. Отсрещната страна на този остров се казва „Ченгене скеле“, което е оживено“ (Д. Г. Гаджанов. Пътуване на Евлия Челеби из българските земи през средата на XVII век. // Периодическо списание на Българското книжовно дружество в София, XXI, кн. LXX. 1909, с. 717).