Съвременни научни изследвания в отдалечените полярни райони на Антарктика и Арктика ще бъдат финансирани с 10,8 млн. лв. по Национална програма за полярни изследвания 2022 -2025 (НППИ). Това реши правителството, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
Предвижда се също разработване на магистърска програма по полярни изследвания, за да се привлекат млади хора към развиване на научна кариера в тази област.
Още от първата българска антарктическа експедиция през 1988 г. Постепенно се развива и модернизира базата ни “Св. Климент Охридски” на Антарктида. От МС заявяват, че и занапред ще продължат организирането на ежегодните полярни експедиции, координацията на научните проекти, техническото им обезпечаване и осигуряването на безопасна работа на български и чуждестранни учени в базата.
Дейностите по програмата ще финансират от средствата за наука в централния бюджет чрез бюджета на Министерството на образованието и науката.
Координатор на програмата е Софийският университет “Св. Климент Охридски” с неговия Национален център за полярни изследвания. Партньори са Българският антарктически институт, Висшето военноморско училище “Н. Й. Вапцаров”, както и Институтът за гората и Националният природонаучен музей към БАН.
Maritime.bg припомня, че България придоби 37-годишен кораб, който ще осъществява плавания до полярните райони. Кораб “Св. Св. Кирил и Методий” бе придобит за над 1.2 млн. лева, а за ремонта му бяха осигурени други до 5 милиона лева.
През миналата година Украйна стана втората страна на Черно море, която придоби кораб за полярни експедиции. Страната закупи английски ледоразбивач за 5 млн. долара (около 8,6 млн. лева), който вече достигна Антарктика, но инвазията на Русия в страната стана причина за спиране на научната му експедиция.