Пристанищата във Великобритания готвят съдебни искове срещу правителството, ако не получат компенсации за инвестициите си, свързани с изграждането на нови контролно-пропускателни и пунктове за фитосанитарен контрол.
От 1 юли трябваше да влезе в сила нова мярка за физически проверки на вноса на растителни и животински продукти в страната от ЕС. Приемането й стана факт след “Брекзит”.
В края на април т.г. правителството на Великобритания обяви, че контролът няма да се осъществява поне до края на следващата година. Сега властите в страната заявяват, че подобен контрол няма да бъде извършван заради настъпилата криза и коментират, че ще бъдат спестени около 1 млрд. паунда, ако въпросната мярка не влезе в сила.
В същото време редица пристанища вече са инвестирали за нови пунктове, като например само в Портсмът са разходени над 25 млн. паунда.
Правителственият фонд за пристанищна инфраструктура изплати около 200 млн. паудна за изграждането на пунктове, но според Асоциацията на големите пристанища на Великобритания – операторите са инвестирали поне още 100 млн. лири, за да изпълнят разпоредбите в срок.
“Правителството ни каза, че трябва да построим това, каза ни точните спецификации, според които трябваше да бъде построено. Сега трябва да намеря £7,8 милиона, които те отказват да дофинансират, въпреки че ни казаха да ги построим”, заявя пред SkyNews Джералд Вернън от ръководството на пристанището в Портсмът, което е общинска собственост.
В случая местният общински съвет трябва да поеме разхода, намалявайки планирани инвестиции за развитие на градската инфраструктура.
“Тези пари сега трябва да дойдат от данъкоплатците, от гражданите, които разчитат на тях и това е наистина дразнещо”, казва той.
„Вече се консултирахме с адвокати и говорихме с други пристанища – това е техен проект (на правителството, б.а.) и те трябва да платят за него. Правителството трябва да разреши тази каша”, коментира още Вернън.