Започна изграждането на дълбоководен газопровод за пренос на газ от турското находище в Черно море, обяви министърът на природните ресурси и енергетиката Фатих Дьонмез, цитиран от “Хюриет Дейли”.
“Тръбополагането в плитководната част приключи. Работи се в непрекъснат режим за полагане на тръбопровода в дълбоководната част на дълбочина от 2 500 метра в Черно море”, коментира министърът.
Дейностите в Черно море се извършват от плаващия под флага на Бахамските острови тръбополагащ кораб CASTORONE (IMO: 9444194). Очаква се работата по дълбоководното полагане на тръби да приключи до есента.
Около шест до 10 кладенеца ще бъдат свързани към офшорното подводно съоръжение за пренос на природен газ от находището “Сакаря”. Очаква се дневно 10 милиона кубически метра природен газ да бъдат пренасяни към мрежата на страната през 2023 г. Това съответства на 3,5 милиарда до 4 милиарда кубически метра газ годишно.
Очаква се производството на природен газ да се увеличи постепенно до 40 милиона кубически метра на ден и около 15 милиарда кубически метра през 2027 – 2028 г., според турския вестник.
Правителството на южната ни съседка очаква “Сакаря” да осигури ограничаване на зависимостта от внос на енергоносители. Блокът се намира на около 80 nm от турските брегове във водите на Черно море, а находището бе открито през август 2020 г. През изминалата година Турция внесе 45% от нужния за страната газ от Русия, а остатъка от Иран и Азербайджан.
Междувременно Турция прие поредния сондажен кораб – ABDULHAMID HAN. Според министър Дьонмез, съдът ще започне проучвателни сондажи в Средиземно море през следващите месеци.