
Турският вицепрезидент Фуат Октай съобщи, че новият сондажен кораб на Турция ще започне идния месец да извършва дейности в Източното Средиземноморие, съобщава електронното издание на в. „Таквим“.
Октай е на посещение в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република (СКТР) по повод 48-ата годишнина от дебаркирането на турската армия на острова в операция, предприета от Турция като страна гарант в Кипър след преврат, целящ присъединяването на Кипър към Гърция.
От Северен Кипър Октай подчерта, че въглеводородните залежи в Източното Средиземноморие „не са играчка на кипърските гърци“.
„Нашият нов сондажен кораб се планира идния месец да започне дейности в Средиземно море“, заяви вицепрезидентът на Турция.
„Добронамерените ни усилия (за разрешаване на кипърския проблем) остават безрезултатни заради алчния манталитет на кипърската гръцка страна. Тя никога не е виждала в кипърските турци равностойни партньори“, добави той.
Четвъртият сондажен кораб, с който Турция се сдоби миналата година от Република Корея, е дълъг 238 и широк 42 метра. Плавателният съд ще плава под името „Абдулхамид Хан“ и е способен да извършва сондажи на дълбочина до 12 200 метра и до 3665 метра под морското дъно. Това е сондажен кораб от седмо поколение, оборудван с най-съвременни технологии и един от едва петте плавателни съда в света от този клас.
Освен него Турция разполага и със сондажните кораби „Фатих“, „Кануни“ и „Явуз“, както и с два сеизмографски – „Оруч Реис“ и „Барбарос Хайреттин паша“.
На 20 юли 1974 г. Турция нахлува в Кипър след преврат на гръцки националистически кръгове с цел присъединяване на острова към Гърция, подкрепен от гръцката военна хунта. Независимо от възстановяването на конституционния ред в контролираната от правителството част на Кипър, Турция отказва да се изтегли от северната част на острова въпреки резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. През 1983 г. в окупираната от турските сили част на Кипър е обявена т.нар. „Севернокипърска турска република“, която е призната единствено от Анкара.