Китай заклейми Вашингтон като “разрушител на мира” в Тайванския проток след последното от поредицата преминавания на американски военни кораби през протока.
Пекин разглежда Тайван като част от своята територия, която един ден ще бъде отвоювана отново, а тесният воден участък, който разделя острова от континентален Китай, е огнище на напрежение между двете страни.
За разлика от позицията на Пекин, САЩ и други държави смятат, че протокът е част от международните води и следователно е отворен за всички, а тази година почти всеки месец през него преминаваше американски военен кораб.
Във вторник разрушителят USS Benfold от клас Arleigh Burke “извърши рутинно преминаване през Тайванския проток … през международни води”, се казва в изявление на Седми американски флот.
“Корабът премина през коридор в пролива, който е извън териториалното море на която и да е крайбрежна държава”, се допълва в съобщението.
Източното командване на Китай заяви, че е изпратило военноморски и военновъздушни сили, за да “следят и наблюдават целия процес”.
“Честите американски провокации и демонстрации показват, че Съединените щати са разрушител на мира и стабилността в Тайванския проток и създават рискове”, заяви говорителят на командването полковник Ши И.
Той добави, че китайските сили винаги са “в повишена готовност за решително опазване на националния суверенитет и териториалната цялост”.
Тайванското министерство на отбраната заяви, че е наблюдавало отблизо преминаването на разрушителя и “ситуацията е нормална”.
През юни Тайпе влезе в конфликт с Пекин заради повторното изразяване на позицията, че протокът не е международни води, като обвини Китай, че с териториалните си претенции се опитва да застраши регионалния мир.
През последните години британски, канадски, френски и австралийски военни кораби преминаха през Тайванския проток, което предизвика протести от страна на Пекин.
Преминаването на USS Benfold във вторник съвпадна с посещението в Тайван на бившия министър на отбраната на САЩ Марк Еспър, който по време на среща с президента Цай Инг-уен нарече Тайван “добър приятел, когото трябва да подкрепяме и защитаваме”.
Еспър заяви, че е настъпил моментът Вашингтон “да се откаже от стратегическото двусмислие” по отношение на това дали ще се намеси с военна сила в полза на Тайван.
“Стратегическото двусмислие” е дългогодишна политика на Съединените щати по отношение на Тайван, която има за цел както да предотврати китайско нахлуване, така и да възпре островната територия от евентуално официално обявяване някога на независимост.”. /БГНЕС, АФП