Не бе постигнато споразумение за сключване на договор за защита на биоразнообразието в световния океан по време на петия кръг от преговори, провел се в Ню Йорк и приключил в петък. Договорът трябваше да реши екологичните и икономическите предизвикателства пред опазването на световния океан. Той трябваше да бъде най-значимото споразумение за защита на океана от четири десетилетия насам, според “Гардиън”. Документът предвиждаше да се изготви механизъм за защита на морските води извън националните юрисдикции. ООН бе поставило цел да защити 30% от световния океан до 2030 г.
Група от повече от 50 държави, известна като Коалиция с високи амбиции, се ангажира миналата година да защити 30% от сушата и морето на планетата до 2030 г. Но без споразумение тези ангажименти нямат правно основание в открито море, което обхваща почти половината от земната повърхност и представляват две трети от световния океан.
Последните преговори продължиха две седмици и не успяха да постигнат споразумение въпреки напредъка през последните 48 часа. Природозащитни организации предупредиха, че новият провал на преговорите означава, че времето изтича за защита на световните океани и морското биоразнообразие.
Ще бъде необходим допълнителен кръг от преговори и освен ако не бъде свикана спешна среща, е малко вероятно договорът да бъде финализиран през 2022 г., казват от Грийнпийс.
„Времето почти изтече“, твърди Лора Мелър от Грийнпийс в изявление. „Неподписването на договор на тези преговори застрашава поминъка и продоволствената сигурност на милиарди хора по света.
„Членовете на коалицията с високи амбиции и страни като САЩ се придвижиха твърде бавно, за да намерят компромиси, въпреки ангажиментите си“, добавя тя.
От WWF изразиха притеснения, че забавянето на постигането на глобален договор ще “подкопае допълнително влошаващото се здраве на океана”.
„Откритото море играе жизненоважна роля в подпомагането на риболова, като осигурява местообитание за стотици хиляди видове и смекчава въздействието от изменението на климата“, се казва в изявление на WWF.
„Голяма част от проектотекста отбеляза значителен напредък, с разпоредби, които гарантират, че се отдалечаваме от настоящата ситуация, в която откритото море е отворено за всички, към общо управление и колективна отговорност, но дипломатическата сделка не се случи”, подчертават от организацията.
Генералният директор на WWF International Марко Ламбертини каза, че останалите държави-членки на ООН трябва да застанат зад договора.
„Откритото море олицетворява трагедията на общите блага“, каза той. „Тъй като не „принадлежат“ на никого, те са били третирани безразсъдно и безнаказано. Нуждаем се от общ механизъм за управление на нашия океан, за да гарантираме, че ничии води ще станат води на всички – и отговорност на всеки.“
Джесика Батъл, старши експерт по глобално управление на океаните и политика във WWF, каза в изявление: „Тези забавяния имат реални последици за хората и природата.
„Призоваваме лидерите и ООН да свършат необходимата работа, така че договорът да бъде сключен спешно“, каза Батъл. — Океанът не може да чака.