Европейската мрежа на морските клъстъри иска подобряване на диалога с ЕК, за да се намери по-балансиран подход в прехода към зелената индустрия, каза днес за БТА председателят на УС на „Морски клъстър България“ Илзе Атанасова. По думите й в момента бизнесът се сблъсква с трудности, защото неговите възможности за адаптация са значително по-бавни от приемането на регулациите с екологични изисквания, които трябва да станат факт до 2030 и 2050 година. Тези промени изискват сериозни инвестиции, обясни Атанасова. Според нея допълнителни трудности създава това, че в момента ситуацията е много трудно прогнозируема, освен това са факт и сериозни трусове в мрежите за доставки.
Нужно е да се намери по-балансиран подход, посочи Атанасова. По думите й Европейската мрежа на морските клъстъри вече е започнала редовни срещи с други морски организации, за да се подготвят общи становища, които да бъдат представени пред ЕК. Следващите разговори ще се проведат през ноември в Брюксел.
Илзе Атанасова е сред участниците във форум, който събра инвеститори, иноватори, изследователи и представители на бизнеса от секторите на синята икономика край Варна. Срещата, в която участват специалисти от България, Турция, Румъния, Дания, Франция, Италия, Португалия, Германия и Испания, цели да подпомогне изпълнението на Общия дневен ред за Черно море (Common Maritime Agenda for the Black Sea). На форума ще бъдат представени финансови инструменти на ЕК в подкрепа на синята икономика, както и успешни проекти и инициативи за прилагане на иновативни бизнес модели и технологии от Атлантическия, Балтийския и Средиземноморския басейни.
По думите на Атанасова сред акцентите са нови технологии за мониторинг на замърсяванията в акваториите, модерни начини за сканиране и картографиране, за събиране на данни и наблюдения.
Форумът във Варна е организиран от консорциум по проект BRIDGES, финансиран по програма „Хоризонт 2020“. „Морски клъстър България“ е домакин на събитието.