
Руската плаваща полярна станция „Северен полюс“ на Арктическия и антарктически изследователски институт (ААИИ), започна своята работа в Северния ледовит океан. С церемония по издигане на флага на Руската федерация на борда на „Северен полюс“ бе отбелязано началото на операциите, съобщиха от ААИИ.
Самоходната платформа вече изпраща данни от първите лабораторни анализи и първи метеорологични доклади на континента, докато се намира в района на ледено поле.
Руската програма за плаващи полярни станции е стартирана през 1937 г. с експедицията, ръководена от Иван Папанин.
Сегашната едноименна експедиция „Северен полюс 41“ е продължение на националната програма за полярни станции на Русия. През 2013 г. програмата беше временно спряна поради топенето на ледовете в Арктика.
Специалисти от Института за изследване на Арктика и Антарктика анализираха и обобщиха уникалния опит от предишни експедиции и намериха оптимално решение за дългосрочно базиране на изследователски лаборатории – самоходни платформи с ледови клас, изтъкват от ААИИ.
„Северен полюс“ е единствен по рода си плавателен съд, който осигурява на научния персонал всичко необходимо – от транспорт до място за настаняване. Дори корпусът на платформата е богато оборудван с измервателни датчици, които дават на учените възможност за задълбочено изучаване на ледовата обстановка.
Платформата има дължина от 83,1 m, широчина: 22,5 m, газене: 8,6 m и водоизместимост: 10 400 t. Тя може да достига скорост от 10 kn.
