„Източно Средиземноморие“, Фернао Ваз Дурадо, 1576 г. Отсечка със западното крайбрежие на Черно море и Обзор (curbena), Национална библиотека на Португалия, Лисабон (National Library of Portugal, Lisboa). Цифрово копие „Библиотека на Конгреса“, Вашингтон (Library of Congress, Washington).
Фернао Ваз Дурадо (Fernão Vaz Dourado, около 1520 – около 1580) е португалски картограф, мореплавател и илюстратор. За него знаем, че е бил войник и един от тримата португалски картографи, родени и работили в Гоа (Португалска Индия).
Картата на Фернао Ваз Дурадо „Източно Средиземноморие“ (с размери 385 х 277 мм) е част от атлас със 17 карти*.
Картата е украсена с хералдически щитове и знамена, най-големите от които са на Генуа (İENOA), Венеция (VENECIA) и Папската държава (ключове на Свети Петър върху червен фон). Крайбрежието на Черно море (PONTV EVXINV) е представено в зелено, островите в червено. В широкия Бургаски залив са нанесени 4 острова. Върху територията на България са нанесени надписи (на латински) – Македония (MACEDONIA) и Турция (TVRQVIA). Принадлежността на територията към Османската империя е представена с щит с 4 златни полумесеца върху червено-син фон.
На картата с червено мастило, знак за важни селища и пристанища, е представен и Обзор** (curbena). С тава име селището се среща за първи и последен път. По западното крайбрежие на Черно море с червено мастило са представени нос Калиакра (raxaira), Обзор (curbena) и Созопол (llauisa).
Топоними по западния бряг на Черно море: castrocy (резиденция „Евксиноград“), barna (Варна), mauro (Черни нос), curbena (Обзор), delemano (Емона), mesebi (Несебър), estafadi (Димчево), llauisa (Созопол), esino (Маслен нос), verdizo (нос Урдовиза), bastopole (Ахтопол), estahunine (Инеада).
* Авторът на атласа не е посочен но се приписва на Фернао Ваз Дурадо.
** През 15-и век селището се е наричало с турското име Гьозлю, а по-късно с името Гьозекен. От пристанището (пристана) на Гьозлю за Константинопол (Цариград) са се изнасяли дървен материал, дърва за огрев, кюмюр (дървени въглища) и жито.
Eastern Mediterranean, Fernão Vaz Dourado, 1576. National Library of Portugal, Lisboa.