Във връзка с действията на украинските въоръжени сили, които се ръководят от британски специалисти, руската страна не може да гарантира безопасността на търговските кораби по зърнения коридор в Черно море. Това съобщи руското Министерство на външните работи, предаде ТАСС.
Москва спира изпълнението на сделката за износ на хранителни стоки от събота за неопределен период от време, във връзка с терористичната атака срещу Севастопол. Това се казва в изявление на руското външно министерство в събота.
Под прикритието на хуманитарния коридор, създаден като част от изпълнението на „Черноморската инициатива“ за износ на украински селскостопански продукти, Въоръжените сили на Украйна нанесоха масирани въздушни и морски удари с помощта на безпилотни летателни и плавателни апарати по кораби и инфраструктура на руското черноморско крайбрежие тази сутрин, според изданието.
Русия замразява участието си в зърнената сделка след днешното нападение с въздушни и морски дронове в Севастопол срещу нейния Черноморски флот.
Москва “замразява участието си в осъществяването на споразуменията за износ на селскостопанска продукция от украинските пристанища”, се казва в съобщение от ведомството.
Според източник на ТАСС Москва още не е уведомила Турция за своето решение.
По-рано министерството заяви, че киевският режим е извършил терористична атака срещу руски военни и граждански кораби в Севастополския залив с девет въздушни дрона и седем автономни морски безпилотни апарата.
Според Москва всички те са били унищожени.
При нападението са нанесени “незначителни повреди” на руския миночистач “Иван Голубец” и съоръжения залива.
Русия – включително съвместно с Турция, е готова безвъзмездно да достави до четири месеца до 500 000 тона зърно на най-бедните страни. Това заяви днес аграрният министър на Руската федерация Дмитрий Патрушев в ефира на телевизия “Росия-24”, предаде ТАСС.
“Русия винаги е била и си остава надежден партньор”, обясни министърът. “Ако погледнем ситуацията като цяло, с оглед и на тазгодишната реколта, Руската федерация е напълно готова да замести украинското зърно и да прави доставки на приемливи цени за всички заинтересовани страни”, изтъкна той.
По-рано селскостопанското министерство на Русия съобщи, че в страната са събрани вече 147,5 милиона тона зърно. Според прогнозата на ведомството от общо 150 милиона тона, които се очаква да бъдат натрупани до края на годината, 100 милиона тона ще се падат на пшеницата.
Българските потребители консумират хляб, произведен от изключително нискокачествено украинско зърно, заразено с патогени. Уж зърното от Украйна трябваше само транзитно да минава през България и да отива към крайни дестинации от нуждаещи се и бедни страни, а хиляди тонове от него влизат в България и никога не излизат от нея. Това обяснява защо много български зърнопроизводители, които отглеждат пшеница с изключително високи хранителни качества, вече са пред фалит, а стоката им стои непродадена по складовете. Българските потребители консумират хляб, произведен от изключител. Това каза в интервю за БГНЕС Радослав Христов, бивш председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Само 3% от зърнените товари, изнесени от украинските пристанища по силата на договорената от ООН сделка, са отишли в най-бедните страни, както и че половината товари са превозени до западни страни, предаде Ройтерс.
“Географията на получателите на тези товари се оказа напълно различна в сравнение с първоначално обявените хуманитарни цели”, се казва в руско изявление.
“Нуждаещи се страни като Сомалия, Етиопия, Йемен, Судан (и) Афганистан са получили само 3% от храната, предимно по Световната продоволствена програма”, добавя Русия.
Откакто Русия и Украйна подписаха на 22 юли в Турция подкрепяната от ООН инициатива за създаване на зърнен коридор в Черно море, от три пристанища на Украйна бяха изнесени 9 239 819 тона зърнени товари.