Българският военен научно-изследователски кораб “Св. Св. Кирил и Методий” (421; IMO: 8112586) отплава на 27 декември от Морска гара – Варна към Антарктика. Той е част от 31-вата българска полярна експедиция и е първи български кораб, който се очаква да достигне Ледения континент.
Командир на кораба е капитан II ранг Николай Данаилов. Екипажът е 26-членен. Преходът до о. Ливингстън се очаква да продължи 40 дни.
Кораб „Св. св. Кирил и Методий“ е собственост на Консорциум „Българска антарктическа база „Св. Климент Охридски“ и научноизследователски кораб“, чиито членове са Висшето военноморско училище “Н. Й. Вацпаров”, Софийският университет “Св. Климент Охридски” и Българският антарктически институт. Тържественият акт по издигането на военноморския флаг и присвояването на име на кораба бе проведен на 27 юли 2021 г. във Варна.
През първия етап на плаването от Варна до Картахена, Испания, на “Св. Св. Кирил и Методий” плавателна практика ще проведат курсанти.
Научните работници и полярници от Българския антарктически институт (БАИ) ще се качат на кораба в Мар дел Плата, Аржентина.
“Св. Св. Кирил и Методий” следва да достави товар на необорудван бряг за Българската антарктическа база.
Планирано е провеждане на различни научни изследвания.
СЛЕДЕТЕ ТУК И В РЕАЛНО ВРЕМЕ ПОЗИЦИЯТА НА НИК 421
Видео от отплаването от Варна
Командирът на кораба капитан II ранг Николай Данаилов:
В чест на отплаването на военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) към остров Ливингстън, гл. ас. д-р Иван Димитров от Института за космически изследвания и технологии – БАН, даде име на крайната точка на плаването – котвена стоянка “Онгъл”.
Антарктида е континент, обграждащ Южния полюс на Земята. Той е най-студеното място на планетата и е почти изцяло покрит от лед, бидейки ледена пустиня. Заема централната част на географския регион Антарктика. Континентът е открит през 1820 г. от руската експедиция на Фадей (Фабиан Готлиб Тадеуш фон) Белингсхаузен и Михаил Лазарев, а на Антарктида за първи път стъпва Джон Дейвис година по-късно. Антарктида има площ от 13 200 000 km², което го прави петия по големина континент след Азия, Африка, Северна и Южна Америка и пред Австралия. Въпреки това той всъщност няма постоянно население. Антарктида е също и континентът на Земята с най-голяма средна надморска височина, най-ниска средна влажност, както и най-ниска средна температура. На 21 юли 1983 г. в района на руската станция “Восток”, в източната част на континента, е отбелязана температура -89,2°C – най-ниската измервана на Земята въобще. Във вътрешността на континента температурите стигат до -85° и -90°C през зимата и са с около 30°C по-високи през летните месеци. Атмосферните фронтове рядко навлизат навътре в континента, оставяйки центъра му студен и сух. Над Антарктида има малко валежи, но ледът се задържа за дълги периоди. Почти целият континент е покрит с лед със средна дебелина 2,5 km. Континентът е разположен предимно южно от Антарктическия кръг и е обграден от Южния океан. От планински вериги е разделен на Източна и Западна Антарктида, които грубо съответстват на източното и западното полукълбо според Гринуичкия меридиан. Континентът се мие от водите на три океана – Тихи океан (с периферното море Рос, море Амундсен, море Белингсхаузен), Атлантически океан (с море Скоша и море Уедъл) и Индийски океан. Антарктида е високо ледниково плато, над което на места се издигат планински системи (Трансантарктически планини), планински вериги – Елсуърт (масив Винсън, 4892 m), Земя Кралица Мод и планини – Принц Чарлз и др. Почти в централната част е платото Советское (високо около 4000 m). Най-високият връх на континента, масивът Винсън е покорен за пръв път от американската експедиция на Никълъс Клинч през 1966. Антарктида е най-високият континент на Земята – средна височина на ледниковата покривка 2040 m. Средната височина на основната (подледниковата) повърхност е 410 m; като голяма част е под морското ниво. От ледници е свободна само около 0,2-0,3 % от площта на Антарктида – отделни планински върхове, била̀ и оазиси по крайбрежието. Средната дебелина на ледниковата покривка е 1720 m, максималната – 4300 m, обща площ на ледения щит – 2,044 млн. km3, обем на леда – 24 млн. km3. По-голямата част от Антарктида е заета от Антарктическата платформа. На остров Рос е вулканът Еребус.