Краят на годината е обичайно време за равносметки. Кои са най- значимите проекти, върху които работи ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“ през изминалата 2022-а? Отговорът търсим в нашия разговор с кап. I ранг, проф. д-р Калин Калинов, заместник началник по учебната и научна дейност на училището.
Вече съобщихме за най-значителния проект, който сте приключили, в кое друго направление имате сериозни резултати?
– Другото направление, което училището активно разви през 2022 година е управлението и експлоатацията на дистанционно управляеми платформи, въздушни и подводни, за решаването на конкретни задачи. Изпълнихме една обществена поръчка, спечелена от училището, която беше възложена от Община Бургас. Изследвахме замърсяването в голям периметър в Бургаския залив. Получиха се доста интересни резултати, които ще намерят публичност в проектите, които общината изпълнява.
Още нещо да кажа – училището успешно приключи най-важната част от участието си в проекта за изграждане на интегрирана система за подводни интервенции. Разработихме сценариите за използване по изискванията на потребителите и концепцията за водене на мащабни подводни операции. Те не са само чисто военни, могат да бъдат и с граждански характер, в рамките на които могат да работят едновременно водолази и дистанционно управляеми платформи. До този момент такава съвместна работа бе тера инкогнито.
Дотук с подводната част на нашите разработки, да кажа и за надводната.
Използвахме широк диапазон от изследвания, като се започне от такива, които провеждахме на сушата чрез редица заснемания, направени с инфрачервени камери. Със съответен софтуер обработихме резултатите за определяне степента на зрялост на редица зърнени култури. Изпълняваме го заедно с друг университет, като ние отговаряме за сензорната страна на проекта: наблюдението, събирането, обработката на информацията и отправянето на препоръки.
А в класическото морско направление?
– Това е друго направление, където си развихме способностите за управление на дистанционно управляеми платформи. В тази насока продължихме със същите задачи: заснемане на бреговата повърхност, заснемане на морската повърхност. Било с акцент върху екологията, било с допълнително развитие на способностите за откриване на нефтени разливи, тяхното проследяване, включително с връщане на времето назад към техния първоизточник. И тук резултатите са обнадеждаващи. Става дума за методиката, която използваме. Тя потвърждава своята валидност и при желание на заинтересовани институции бихме могли в бъдещ процес да предложим техническо решение за по-високо по честотата си и по-голямо по площта си наблюдение на такива особено уязвими зони, каквито са пристанищните комплекси, районите в близост до големи предприятия, разположени на крайбрежието. В бъдещ период се предвижда да го развиваме и това направление, като нашата част ще бъде да решаваме конкретни приложни задачи в интерес на обществото.
Продължавате ли да развивате сензорните системи, работата по които стартира по време на пика на пандемията от Ковид-19?
– Да. Продължи работата ни по изграждането на комплексни сензорни системи. Казвам комплексни по смисъла – следящи множество параметри от физиологичните на хора, през физико-химичните, описващи състоянието на средата, до редица параметри, свързани с вредното влияние от антропогенни фактори, като замърсяване, задимяване и т.н. Тези изследвания правим във връзка с проек,т който изпълняваме по центъра за компетентност „Квазар“, част от който е и Морско училище. И тук смятам, че постигнахме много сериозен напредък. Бяха решени няколко тесни места на проекта на бъдеща комплексна система.
Някои по- интересни от тях?
– Например, едно от тесните места беше нивото на шумове от флуидите и съкращаване на мускулите в човешкото тяло, което затъмнява шума на сърцето на хора, било пожарникари, антитерористи… Такива, които са свързани със защитата на критична инфраструктура. Колегите предложиха интересно технологично решение. Интересно решение приложихме и с триизмерното заснемане и последваща вътрешна визуализация на сгради, а защо не и на кораби. Тя е свързана с нуждата на предварителна подготовка на аварийни екипи, влизащи да работят във вредна среда. Получихме добро решение с тъй нареченото вътрешно сградно позициониране. Нещо, което е проблем най-вече по отношение на височината, на която се намира наблюдателя. Защото първия етап на нашето решение бяха географските координати, като ширина и дължина с висока точност. Това го направихме, но после излезе проблем – на кой етаж от сградата се намираме? Имаме координати на едно двуизмерно пространство, но хайде да влезем и в тримерното. С използването на барометрични датчици беше предложено доста елегантно решение. И в бъдеща перспектива ние сме готови да излезем с прототип на тази система, било за нуждите на безопасността, в смисъла на борбата с пожари, било за нуждите на сигурността, в смисъла на действията на антитерористични отряди, в обекти на критичната инфраструктура. Голяма част от изследванията ни са направени за сгради, но няма проблем тези визуализации сензорни системи да бъдат развърнати и в кораби от типа на големите пасажерски кораби, където такива задачи изобщо не са маловажни.
Училището участва и в един интелектен проект „Изола“, където наши експерти по морска сигурност направиха четири стандартно оперативни процедури за действие в различни ситуации, застрашаващи сигурността на кораба, вариращи в диапазона от пиратски атаки до внасянето и разпространението на незаконни материали от типа на наркотици. Ние набелязахме за нуждите на този голям международен консорциум стандартните оперативни процедури за една система, която с елементи на изкуствен интелект ще предлага готови системни решение на управляващите съответни операции в различните ситуации. Надяваме се следващата година тази система да бъде повече популяризирана. Това, разбира се, зависи от водещите партньори по проекта, които са от Гърция.
Имате ли конкретни бизнес разработки?
– Отделили сме голяма група проекти, свързани с много частни технологични решения. Едно от тях е за изграждането на фотоволтаична система на училището и евентуално нейното развитие с ползването на водород, като възможност за обогатяване на традиционните газови горивни смеси. Освен това имаме редица проучвания, свързани с изграждането на плаващи платформи за добив на енергия от алтернативни източници, закотвени по река Дунав. Това е бъдеща перспектива, която сега разработваме съвместно с Община Никопол.
Имаме много други решения, които са свързани с възможността за интегриране на образованието и науката. В какъв смисъл го казвам? Често голяма част от съвременните технологични решения са силно наукоемки и изискват много специфични специалисти, които да са подготвени за тях. Така че училището предстои да предложи на една научнообоснована база с букет от различни образователни магистърски и бакалавърски програми, които да са вързани с конкретно прилагане на иновационни технологични решения за различни браншове на транспортната индустрия. Ще се надскочи чисто корабната индустрия, защото сами разбирате, че ако искаме едно такова решение да бъде перспективно, неминуемо трябва да интегрираме и елементите на въздушна, на сухоземна логистика заедно с морските логистични вериги. Така че училището тръгва и в тази посока.
Искрено се надявам в скорошен момент да изненадаме посещаващите училището и с комплект образователни възможности за ползването на сателитна информация, за чисто прагматични задачи, свързани с наблюдението на морските пространства.
И няколко конкретни продукта, които тази година се утвърдиха и предстои бъдещото им развитие. Заслужава внимание моделът, който на база спътникова информация да дава надеждна многочасова прогноза за дрейфащи обекти, за тяхното намиране в морето. Това може да има еднакъв ефект за търсене и спасяване, за прогнозиране на маршрути, вероятни за движение на откъснати бойни запаси, мини в рамките на конфликта. И още ред такива спътниково базирани възможности, които буквално изобилстват около нас, но рядко хората се замислят за тяхното въвеждане в по-регулярна експлоатация, най-малко, защото не се познават.
Няколко думи за плана за следващата година?
– Това може да бъде отделна тема. Сега само да добавя за още нещо във фокуса на усилията на голяма част от специалистите на училището. Буквално от първите работни дни на новата 2023 година той ще бъде насочен към изпълнението на проект в интерес на голяма европейска фирма, работеща в сферата на отбраната и сигурността. Искрено се надявам да се поздравим с резултат, ако успешно изпълним поетите от училището ангажименти. Сключваме договор буквално тези дни и при изпълнени успешно ангажименти мисля, че училището ще излезе на съвсем нова плоскост по отношение участието си в подобни проекти.