Международен консултативен комитет по глобални морски въпроси (IACGMA) ще бъде създаден след подписване на меморандум за разбирателство между глобални организации от морската индустрия и Република Филипини. В него участват Европейската асоциация на корабособствениците (ECSA), Международната морска камара (ICS), Международният съвет на работодателите в морската индустрия (IMEC) и Международната федерация на транспортните работници (ITF).
Създаването на IACGMA следва среща, проведена в края на миналата година, между лидери от морската индустрия и президента на Филипините Бонгбонг Маркос, за да обсъдят въпроси, засягащи филипинските моряци, включително тези, повдигнати от Европейската агенция за морска безопасност (EMSA).
Филипините са най-големият доставчик на работна ръка в морската индустрия, но EMSA отдавна предупреждава за установените недостатъци при обучението на филипинските моряци, което в крайна сметка може да доведе до забрана за работа на кораби, плаващия под флага на страни-членки на ЕС.
IACGMA си поставя за цел да гарантира подходящо обучение на моряците от Филипините в съответствие със STCW, включително ще работи за пресичане на негативните аспекти на някои трудови практики, както и ще полага усилия по въпроси, свързани с пригодността за заетост на филипинските моряци в чужбина.
„ECSA приветства създаването на IACGMA и е чест да внесе своя опит в тази инициатива. Филипинските моряци играят решаваща роля в корабоплаването в ЕС и поддържането на европейската търговия. Като участва в Международния консултативен комитет заедно с нашите партньори, ECSA се стреми да бъде стратегически партньор на Филипините и да улесни продуктивния диалог с институциите на ЕС по въпроси от ключово значение като квалификацията, обучението и сертифицирането на моряците от страната“, заяви Сотирис Раптис, генерален секретар на ECSA.