Винченцо ди Деметрио Волчо (Vincenzo di Demetrio Volcio) е далматински картограф от Рагуза (Ragusa / Дубровник), работил в Неапол. Активен между 1592 и 1607 г. Умира след 1607 г.
Тук ще представим две карти на Винченцо ди Деметрио Волчо от 1593 г.*
Първата карта „Карта на източното Средиземноморие и Черно море“ е върху пергамент, фино обработена овча кожа. Тя е част от атлас с 3 карти, създаден в Неапол. Атласът се съхранява в библиотеката на колежа в Итън (Eton College Library, United Kingdom).
Върху полето на картата с латински надписи са нанесен посоките: Oriens, Occidens, Septentrio, Meridies (изток, запад, север, юг).
Картата е украсена с голяма роза на ветровете с 16 лъча (румби), с мрежа от локсодроми в червено и зелено, с лилия сочеща на север, и с една скала за разстоянията. Горе и долу на картата са представени рисунки на владетелите на Русия (Recs Russie) и на Османската империя (Imperator Turcarum). Принадлежността на териториите е отбелязана с надписи с главни букви – RVSSIA, COMANIA, MENGLERIA, GRECIA, AMASIA, CARAMANIA. България е пропусната.
Върху картата с червено мастило, знак за важни селища и пристанища, е нанесена и Варна (uarna). По западния бряг на Черно море с червено мастило са нанесени taiaseo (нос Калиакра), uarna (Варна), misembria (Несебър) и stacnai (Инеада).
Пред нас Шабла (loxiluzo) със знак „+“ е отбелязан опасния за корабоплаването подводен риф. В Бургаския залив с червено мастило са нанесени два острова – Кешиш адасъ (Света Анастасия) и Мегало Ниси (Свети Йоан / Свети Иван).
Топоними по западния бряг на Черно море: grosea flu (лиман Синое), zaravald (нос Мидия), costanza (Кюстенджа), pangalay (Мангалия), loxiluzo (нос Шабла), taiaseo (нос Калиакра), castrici (резиденция „Евксиноград“), uarna (Варна), rossia (на южния бряг на Варненския залив в местността „Карантината“), mauro (Черни нос), cdelemano (Емона), misembria (Несебър), sisopoli (Созопол), stacnai (Инеада).
Втората карта „Карта на централното и източното Средиземноморие и Черно море“ е част от атлас с 3 карти върху пергамент. Атласът се съхранява в Националната библиотека на Финландия в Хелзинки.
Картата е украсена с 3 рози на ветровете с 8 лъча (румби), с мрежа от локсодроми в червено и зелено и с една скала за разстоянията.
Върху картата с червено мастило, знак за важни селища и пристанища, е нанесена и Варна (uarna). По западния бряг на Черно море с червено мастило са нанесени taiaseo (нос Калиакра), uarna (Варна), misenbria (Несебър) и stachnai (Инеада).
Пред нас Шабла (losiluzo) със знак „+“ е отбелязан опасния за корабоплаването подводен риф. В Бургаския залив с червено мастило са нанесени два острова – Кешиш адасъ (Света Анастасия) и Свети Йоан (Свети Иван).
Топоними по западния бряг на Черно море: grosca flu (лиман Синое), zaravaldd (нос Мидия), costanza (Костанца), pangalai (Мангалия), losiluzo (нос Шабла), taiaseo (нос Калиакра), castrici (резиденция „Евксиноград“), uarna (Варна), rossia (на южния бряг на Варненския залив в местността „Карантината“), mauro (Черни нос), cdelemano (Емона), misenbria (Несебър), sisopoli (Созопол), uerdisso (нос Урдовиза), gastopoli (Ахтопол), stachnai (Инеада).
Вижте още: