Картата на Черно море е част от анонимен османски атлас от 1550-1560 г. съхраняван в колекциите на Музея на изкуствата „Уолтърс“, Балтимор, Мериленд, САЩ. Атласът (Walter Deniz atlas) съдържа 8 карти върху пергамент, фино обработена овча кожа, и има размери 300 х 225 мм. “Walter Deniz atlas” е най-ранният османски морски атлас*.
Картата на Черно море (450 х 300 мм) е изумително красива, истинско произведение на изкуството. Тя е украсена с една скала за разстоянията и с 4-и рози на ветровете (2 цели и 2 половини) с 32 лъча (румби), нанесени със златна, тъмносиня и черна боя. Крайбрежието е нанесено с тъмносиня и черна линия, мрежата от локсодроми – с червено и зелено мастило, реките – със златна боя. Имената на селищата и пристанищата (топонимите) са нанесени с черно мастило с шрифт насталик (nastaliq) с посока отдясно наляво. Върху територията на България е представен изглед на Константинопол (Истанбул), разположен от двете страни на Босфора.
Върху картата с черно мастило е нанесена и Варна. Пред нос Шабла със знак „+“ и две точки е нанесен опасния за корабоплаването подводен риф. На запад от нос Шабла е представена рисунка на крепост, над която се вее червен флаг, знак за принадлежност на територията към Османската империя.
Топоними по западния бряг на Черно море: нос Шабла, нос Калиакра, Балчик, Варна, Емона, Несебър, Созопол, Ахтопол, Инеада**.
* Thomas D. Goodrich. The Earliest Ottoman Maritime Atlas: The Walters Deniz Atlasi. // Archivum Ottomanicum, XI, (1986 [1988]), Otto Harrassowitz, Wiesbaden, p. 25-50.
** Благодаря на Борислав Петров за помощта при разчитането на арабските надписи.