Шарлат Амброзин (Charlat Ambrosin) е френски картограф от 15-16-и век, работещ в Марсилия.
Морската карта (портулан)* е върху пергамент, фино обработена овча кожа. Тя е част от атлас с 5 карти с размери 47 х 67 см. Атласът, бивша собственост на френския крал Луи XIII (1601-1643), се съхранява в колекциите на Националната библиотека на Франция в Париж.
Картата е ограничена с кант от цветни флорални мотивиТя е украсена с глави на херувими с издути бузи, алегории на основните ветрове и с роза на ветровете с 8 лъча (румби). Крайбрежната линия на Черно море е нанесена с червено мастило, ръкавите на река Дунав – със синьо. В Бургаския залив и срещу Созопол (sisopoli) с червено мастило за нанесени два острова (Кешиш адасъ / Света Анастасия и Свети Йоан / Свети Иван).
Върху картата с червено мастило, знак за важни селища и пристанища е нанесена и Варна (barna). По западния бряг на Черно море с червено мастило са нанесени taiasca (нос Калиакра), barna (Варна), sisopoli (Созопол).
Топоними по западния бряг на Черно море: zaranay (нос Мидия), pangalay (Мангалия), loxinico (нос Шабла), taiasca (нос Калиакра), cauarna (Каварна), carbona (Балчик), castice (резиденция „Евксиноград“), barna (Варна), calatto (Галата), mauro (Черни нос), clamia (Обзор), cdilema (Емона), sisopoli (Созопол), asine (Маслен нос), castopoli (Ахтопол), stampona (Инеада).
* Портуланите се отличават с типични картографски условности: акцентът е поставен върху очертанията на бреговете и позиционирането на пристанищата, чиито топоними са подредени перпендикулярно на брега за по-лесно разчитане.