Плаващият под флага на Китай бълкер YONG XING 56 (IMO: 9493494) е попаднал в ледено поле в Татарския проток, което става причина за образуване на пробойна на десния му борд и нахлуване на задбордна вода.

Maritime.bg припомня, че целият 21-членен екипаж, съставен от китайски моряци, бе евакуиран и приет на борда на руски ферибот.
Моряците са транспортирани до руския град Ванино.
Дни след инцидента бяха разпространени снимки, показващи евакуацията.

Екипажът напуска кораба, придвижвайки се по леда достига открити води, където е приет на руския ферибот.
Данни от AIS от събота показват, че руският спасителен кораб OTTO SHMIDT (IMO: 8418590) и ледоразбивач KAPITAN KHLEBNIKOV (IMO: 7824417) са в района, като местни издания съобщават, че продължава работата на спасителите и се очаква евентуално последващо провлачване на YONG XING 56 до Ванино.

В ледения капан е попаднал и плаващият под руски флаг кораб за генерални товари VIKTORIYA (IMO: 9004516).
Вижте още тук: