Бартоломео Вельо (Bartolomeu Velho, ? – 1568) е португалски картограф от 16-и век.
Картата на Бартоломео Вельо от 1560 г. е част от атлас с 16 карти върху пергамент, с размери 335 х 442 мм. Атласът се съхранява в колекциите на библиотеката „Хънтингтън“, Сан Марино, Калифорния, САЩ.
Картата е украсена с 2 рози на ветровете с 8 лъча (румби), скала за разстоянията и скала за географските ширини*. Мрежата от курсови линии (локсодроми) е нанесена с червено, черно и кафяво мастило. На територията на Юдея е нанесен Йерусалим и хълмът Голгота с Божия гроб.
Бреговата линия на Черно море (PONTVS EVXINIVS) е нанесена с черно и зелено мастило, островите – с червено. Пред нос Шабла (caxatra) с 2 точки и знак „+“ са нанесени опасните за корабоплаването плитчини и подводен риф.
Върху картата на Бартоломео Вельо от 1560 г. с червено мастило, знак за важни селища и пристанища, е нанесена и Варна (baina). По западния бряг на Черно море с червено мастило са нанесени grosea (лиман Синое) и baina (Варна).
Топоними по западния бряг на Черно море: guosca (лиман Синое), caxatra (нос Шабла), carbona (неопределено), castraci (неопределено), baina (Каварна), carbona (Балчик), castrici (резиденция „Евксиноград“), baina (Варна), clemano (Емона), berdizo (нос Урдовиза).
* Географската ширина на Варна е 43° 12’ 15” N, според картата на Бартоломео Вельо – около 44°.
Разстоянието на 1 градус географска ширина върху сфера е 111,2 км, разстоянието на 1 минута – 1,853 км, а разстоянието на 1 секунда – 30,8 м.
Разликата между действителната географска ширина на Варна и географската ширина посочена на картата е около 48’ 45” (около 90 км на север) – сравнително точна за 1560 г.