
Гл. ас. д-р Найден Прахов е класиран в конкурса за директор на Центъра за подводна археология (ЦПА) в Созопол. Това сочат резултатите от извършения конкурс за директорската длъжност, обявени на страницата на Министерството на културата.
Прахов е бил единственият кандидат за поста, предаде БТА. Той е заемал директорския пост до произвеждането на конкурс.
По време на конкурса, запис от който е публикуван в Ютюб канала на Министерството на културата, Прахов очерта най-важните проблеми и приоритети на центъра. Той отбеляза, че са отправили предложение за промяна на името на институцията в Национален център за подводна археология. По думите на Прахов настоящето име създава някои недоразумения и неразбиране, че става дума за национален културен институт.
Според него основният проблем са човешките ресурси на центъра. Към момента те имат отпуснати 10 щатни бройки и 10 служители, които работят, но разнородната дейност на ЦПА предполага ангажирането на още специалисти както подводни археолози, така и други експерти като примерно реставратори и консерватори на предмети, открити в морска среда. Други необходими кадри са хора, разбиращи от географски информационни системи, експерти, които да се занимават с управление и писане на проекти. Проблемите са с възнаграждението, което може да се предложи, отбеляза Прахов и допълни, че друг проблем е, че те трябва да се преместят да живеят в Созопол. Ние трябва да идентифицираме такива хора, да ги мотивираме и да направим възможно тяхното идване и пребиваване на място, защото дистанционната и епизодична работа е възможна, но тя не е удачна, отбеляза той. Прахов разказа, че основна задача е да идентифицират, да привлекат и да задържат млади специалисти.
Друг проблем, който очерта Прахов, е липсата на материална база. Лъч надежда в това отношение има с проекта за превръщането на остров Св. св. Кирик и Юлита в Созопол в музеен и културен център, посочи той. Голямо предизвикателство е и големият обхват на територия, която трябва да обхване центърът – той трябва да отговаря за всички акватории на България – както в Черно море, вътрешните водни басейни и река Дунав. В момента специалистите успяват да обхванат само акваторията на Черно море и на някои от крайбрежните езера.
Прахов представи и многото международни и национални проекти, по които работи центъра. Той посочи, че ЦПА добре работи с Министерството на културата, като определи дейността им като екипна.