Научноизследователски кораб без екипаж ще извършва изследвания в Черно море. Това предвижда един от първите проекти за реализация на автономен кораб, разработван в Русия.
В Санкт Петербург се проведе среща на секция “Морско приборостроене и роботика” на Научно-техническия съвет на Обединената корабостроителна корпорация (ОКК), като са набелязани бъдещи стъпки за създаването на “умни кораби” и безпилотни надводни платформи.
В Новоросийск вече се работи по пилотен проект с камаран “ПИОНЕР-М”, построен в Средне-Невския корабостроителен завод за разработване на технологии за автономно корабоплаване.
“ПИОНЕР-М” е предназначен за извършване на широк спектър от интегрирани изследователски работи в крайбрежните райони на Черно море, включително океанографски, хидробиологични, хидрохимични, геоморфологични, хидроакустични и водолазни операции.
“От средата на миналото десетилетие най-големите световни разработчици са обявили проекти в областта на автономната навигация, която сега е една от приоритетните области за развитие на търговския флот”, заяви Василий Бойцов от ОКК.
По думите му Русия не изостава в изследванията и проектите в това направление, а местните учени получават сериозна подкрепа от държавата.
Бойцов разкри още, че освен проекта “ПИОНЕР-М”, който е руска платформа за тестване на системи за автономно корабоплаване, друг пилотен проект в Новоросийск предвижда експерименти за автономни операции на влекач в пристанището.