
Жан Франсоа Русен (Jean François Roussin) е френски картограф от 17-и век, работил в Марсилия, Венеция и Тулон. Тук представяме две карти на Русен – от 1660 и 1674 г.
Първата карта се съхранява в колекциите на Националната библиотека на Швеция в Стокхолм (Kungliga biblioteket, Stockholm). Тя има размери 45 x 74 см. Картата е датирана и подписана – “A Marseille par Roussin 1660”.
Картата е украсена с 16 рози на ветровете с 8, 16 и 32 лъча (румби), с рисунка на Мадона с Младенеца (в горния ляв ъгъл). Курсовите линии (локсодроми) са нанесени с червено, зелено и кафяво мастило. Скалата за разстоянията в мили е в красив картуш в долния десен ъгъл.
Върху картата е нанесен и нос Шабла (langolici)*. С това име нос Шабла се среща върху морските карти (портулани) за първи и последен път**. Срещу нос Шабла (langolici) с червено мастило са нанесени два безименни острова.
Топоними по западния бряг на Черно море: costanza (Костанца), langolici (нос Шабла), taiaso (нос Калиакра), gmisembra (Емона), misembra (Несебър), cnicolo (Бургас), salina (Скеф / Димчево), sisopoli (Созопол), stanfaro (Инеада).


Втората карта се съхранява в колекциите на Националната библиотека на Франция в Париж. Тя е създадена през 1674 г. в Тулон. Картата е върху пергамент, фино обработена овча кожа и има размери 82 х 142,5 см. Тя е украсена с 12 рози на ветровете с 16 лъча (румби). Курсовите линии (локсодроми) са нанесени с червено, зелено и кафяво мастило. Скалата за разстоянията е поместена в красив картуш в долния десен ъгъл (Echelle Des Lieues). Картата е украсена с гербовете на Франция и Испания, с рисунки на ветроходи и морски сражения, с морски чудовища и с лов на лъвове в Африка.
Върху картата е нанесен и нос Шабла (plages). С това име нос Шабла се среща върху морските карти за първи и последен път.
Топоними по западния бряг на Черно море: gloseio (лиман Синое), costantia (Костанца), pancalari (Мангалия), plages (нос Шабла), gauarna (Каварна), castellica (крепост и пристан при резиденция „Евксиноград“), carbonna (Балчик), varilla (Варна), clausa (Черни нос), clomia (Обзор), mesenbro (Несебър), duraso (Созопол), malfitte (нос Малатра).

* Най-ранното представяне на нос Шабла върху морски карти (с формата laxeluzo) е върху картата на италианския (генуезкия) картограф Петрус Весконте (Pietro Vesconte) в атлас от 1313 г., съхраняван в Националната библиотека на Франция в Париж (Call Number: CPL GE DD-687 (RES).
** На морските карти (портулани) с топонима laxeluzo / loxiluxico / losilusicho / losilusico / loxinixio / losillucicho се означава нос Шабла, а не селището, което е на 6 км западно от носа. (Български средновековни градове и крепости. Том I. Градове и крепости по Дунав и Черно море. Съставители Александър Кузев, Васил Гюзелев. Книгоиздателство „Георги Бакалов“ – Варна, 1981, с. 288; Божидар Димитров. България в средновековната морска картография XIV-XVII век. Наука и изкуство, София, 1984, с. 37; Атанас Атанасов, Любка Бобчева, Иван Василчин. Шабла. Издателство на Отечествения фронт, София, 1985, с. 27).