
Весконте Маджоло (Vesconte Maggiolo, 1475-1549) е италиански картограф роден в Генуа. Работи между 1504 и 1549 г. През 1511 г. се премества в Неапол, където създава три морски атласа.
Картата “Chart of the Mediterranean, Black Sea and Western Europe” е върху пергамент, фино обработена овча кожа. Тя се съхранява в Държавната библиотека на Берлин, Германия (Staatsbibliothek zu Berlin, Call Number: Kart. F 31).
Картата е изключително красива, истинско произведение на изкуството. Украсена е с два ветрохода в Атлантическия океан, с изгледи на градове, най-големите от които са на Генуа, над който се вее знаме с червения кръст на Свети Георги върху бял фон, на Венеция, Рагуза (Дубровник), Константинопол (Истанбул) и Александрия (Египет), с рисунки на владетели на трон, с 6 шатри на владетели (на територията на Северна Африка) и със 7 рози на ветровете с 8 и 32 посоки (румби). Изтокът е нанесен с равнораменен „гръцки“ кръст. Курсовите линии (локсодроми) са нанесени с червено, черно и зелено мастило. Скалата за разстоянията е оформена като красив картуш. Крайбрежната линия е нанесена с черно и зелено мастило.
На територията на Палестина е нанесена река Йордан и рисунка на Йерусалим, на територията на Египет – планината Синай с манастира Света Екатерина.
Картата е подписана и датирана – 1541 г.
На картата с червено мастило, знак за важни селища и пристанища, е представена и Варна (uarna). По западното крайбрежие на Черно море с червено мастило са представени caiascha (нос Калиакра), uarna (Варна) и mesenbi (Несебър). В широкия Бургаски залив с черно мастило са представени два безименни острова. Срещу нос Шабла (loxilusio) със знак „+“ е нанесен опасния за корабоплаването подводен риф, а със знак точки – плитчини пред Маслен нос (axme) и Инеада (stanara).
Топоними по западното крайбрежие на Черно море: groseaf (лагуна Разим), zaraualda (нос Мидия), costansa (Костанца), pangalai (Мангалия), loxilusio (нос Шабла), caiascha (нос Калиакра), gauarna (Каварна), carbona (Балчик), castrisa (крепост и пристан при резиденция „Евксиноград“), uarna (Варна), rasischa (пристан на южния бряг на Варненския залив в местността „Карантината“), galato (нос Галата), mauro (Черни нос), lauiza (Обзор), cdelemano (Емона), misenbi (Несебър), sisopoli (Созопол), axme (Маслен нос), verdixo (нос Урдовиза), gatopoli (Ахтопол), stanara (Инеада).

* https://www.maritime.bg/86139/ (Варна върху карта на генуезкия картограф Весконте Маджоло от 1519 година);
https://morskivestnik.com/compass/news/2022/112022/112022_22.html (Варна върху карта на Весконте Маджоло от 1511 година).