Нов фокус към бреговата енергия, алтернативните горива и зелените коридори за корабоплаване ще има Световната пристанищна програма за климата (WPCAP). Това се договориха изпълнителните директори и ръководителите на 12-те водещи пристанища в света по време на среща, проведена в Ротердам, съобщиха пред Maritime.bg от Световната програма за устойчивост на пристанищата.
„Светът се промени драстично през последните пет години и днес климатът е на върха на международния дневен ред, включително в корабоплаването“, каза Алард Кастелайн, президент и главен изпълнителен директор на пристанище Ротердам.
По думите му това отчасти се дължи на програми като WPCAP.
“Индустрията все още се нуждае от лидерство от страна на пристанищата и сега трябва да докажем, че сме част от решението и можем да създадем импулс за истинска промяна”, каза още той.
През последните години WPCAP значително допринесе за по-бързото внедряване на брегово захранване в пристанищата, помагайки за намаляване на емисиите на CO2.
Членовете на WPCAP разработиха глобален преглед на съществуващите съоръжения и насоки за най-добри практики за тяхното техническо, оперативно и икономическо изпълнение, а пристанища в Европа се споразумяха за по-бързото развитие на инфраструктурата за брегово захранване.
Втората фокусна област за WPCAP през следващите години ще бъде да се улесни достъпът и приемането на по-чисти горива. Изготвена е Рамка за готовност на пристанищата, инструмент за самооценка и комуникация, който позволява на различни заинтересовани страни да разберат различните нива при осигуряване на нови алтернативни горива. Очаква се инструментът да бъде готов за доброволно използване от пристанища към края на годината.
„Като се има предвид спешността на климатичната криза и ангажиментите на корабоплаването за намаляване на емисиите в съответствие с международните разпоредби, трябва да предприемем действия сега. Отне почти девет години на корабоплаването, за да се приеме LNG като корабно гориво. Не можем да чакаме толкова дълго за внедряването на амоняка, метанола, водорода и други чисти горива“, каза Намрата Надкарни, председател на работната група за устойчиви морски горива и основател на морската консултантска компания “Intent”.
Пристанищата – членовете на WPCAP вече са част от пет инициативи за зелени коридори, обхващащи маршрути по целия свят от пристанища като Сингапур и Шанхай до Лос Анджелис, Ванкувър и Ротердам, в които се осигуряват алтернативни горива.
WPCAP призовава за повече регионална инициатива, водеща пътя на IMO към създаване на регулаторна рамка, позволяваща устойчиво “зелено” развитие на индустрията при равни условия.
Необходимостта от справедлив преход също беше подчертана в дискусията, като се отбеляза, че южното полукълбо също трябва да се възползва по-специално от възможностите за развитие на възобновяеми енергийни източници и горива.