Двете изпълнителни агенции по рибарство и аквакултури на България и Румъния да се съберат в кратък срок, за да изготвят общи правила за достъп до изключителната икономическа зона в Черно море, съобразени с европейското законодателство и националното на двете страни и те да бъдат събрани в Етичен кодекс. До това решение се стигна по време на работната среща, която се проведе в Тулча, Румъния, заяви пред Maritime.bg д-р Йордан Господинов, генерален секретар на Консултативния свет за Черно море (КСЧМ).
Срещата е свикана от Европейската агенция за контрол на рибарството (EFCA). В нея участваха двете изпълнителни агенции по рибарство и аквакултури на България и Румъния, българският постоянен представител в Брюксел, четири рибарски асоциации от Консултативния съвет, както и председателят и генералният секретар на неговия управителен съвет.
Срещата е провокирана от проблема със задържането от румънските гранични власти на трите български риболовни кораба, които извършваха риболов в изключителната икономическа зона в района пред северната ни съседка. Също – и от липсата на съгласувани и публично обявени правила и задължения на риболовците от двете страни-членки на ЕС и от трети държави, когато извършват риболов в изключителната икономическа зона пред румънския и пред българския бряг.
Самото решение за Етичния кодекс и ясно разписаните правила стана на среща, провела се преди това само с участие на администрацията на двете страни членки. Ние от сектора настояхме този документ да бъде разпространен сред българските и румънските рибари, за да може всеки да знае, какви права има и какви няма, кой извършва контрола и ако наруши правилата, какви ще бъдат наложените му санкциите, обясни д-р Господинов.
А не да става, както сега: нашите не знаят какво искат румънците, адвокатите ни казват – имат право, румънските отвръщат – не, нямат право. А рибата е обща, морето е общо. В нашите две държави, като членки на ЕК важи на първо място европейското законодателство, в което е записано че рибарите ни могат свободно да извършват улов в изключителната икономическа зона. А не да следват скандал след скандал със задържани български риболовни кораби. Затова беше и тази среща в Румъния, инициирана от Европейската агенция по контрол на рибарството. На нея не сме говорили за самия частен случай с нашите три кораба, а за принципа, как трябва да се решат правилата. Брюксел казва: като имате различни правила като държави, съберете се и се разберете, синхронизирайте ги. За да стане на всеки ясно и точно, че ще идва при тези и тези условия- с какви мрежи, какво ще лови, в кои зони колко дена ще бъде и т.н. И като си тръгва обратно да каже: уловил съм толкова калкан, толкова акула, толкова от друг вид, за да може да се докладва и да се приспадат от квотите за калкана или да се декларират, коментира още д-р Йордан Господинов.
Maritime.bg припомня за свиканото преди месец заседание на Консултативен съвет на Черно море, което се проведе в Мангалия по повод последния арест на български риболовни кораба. Тогава от българска и румънска страна се стигна до споразумението да започнат работни срещи между двете изпълнителни агенции по рибарство, на които да си изяснят всички изисквания и критерии и накрая да излязат с единно писмени становище.