Договор за съвместна работа в прилагането на дистанционните курсове на обучение ще бъде подписан между Морския квалификационен център (МКЦ) към Техническия университет – Варна и сродна структура в Нидерландия (The Shipping and Transport College Group – STC Group). Това съобщи пред Maritime.bg кап. Петър Гембешев, ръководител на МКЦ към ТУ – Варна.

По неговите думи идеята е дистанционните курсове да преминат на по-високо равнище с използването на нови технологии за виртуална реалност. Това ще позволи възприятието на курсиста да бъде много по-близко до реалността. Курсистите ще виждат всичко, което се случва и трябва да научи, а по този начин ефектът от обучението за тях ще бъде много по-голям.
Що се отнася до самите дистанционни курсове, като нова форма на индивидуално обучение, те се прилагат в МКЦ от началото на миналата година, обясни кап. Гембешев.
Самото обучение е изнесено на електронна платформа, направена от шведска фирма със седалище в Гьотеборг. С нея сме сключили договор, който ни дава изключителни права да провеждаме такива курсове. След проверка на курсовете от Изпълнителна агенция „Морска администрация“ (ИАМА) и от страна на платформата, те са качени за ползване от потребителите. И вече всеки желаещ, който отговаря на определените от ИАМА стандарти на входно ниво, може да изкара курса. След това пак дистанционно да се яви на изпит пред „Морска администрация“ и след успешното му полагане да получи сертификат за успешно завършено обучение, коментира кап. Гембешев.
Платформата дава много предимства в сравнение с курсовете, които се провеждат в зала, както и с тези, които са дистанционни, но вече организирани, подчерта ръководителят на МКЦ.
Тук всеки е свободен без значение, къде се намира: у нас или на работа в чужбина, достатъчно е да има интернет връзка, за да може да се регистрира в платформата, след което да проведе самообучението. Платформата дава и възможност той да изтегли целия курс на компютъра си и да продължи да учи по него, без да има през това време постоянна директна връзка с интернет. Само накрая за самия изпит пред „Морска администрация“ пак ще трябва да има интернет, каза още кап. Гембешев.
В момента сме единствената институция в страната, която провежда такива дистанционни курсове, допълни той.
За година и половина от сключването на договора досега по тази платформа са преминали над 200 курсисти, което прави близо една трета от общия брой на преминалите обучението си при нас в МКЦ. Обратната връзка, която имаме с всеки от тях, показва че са много доволни от възможността да използват тази форма на обучение. Най-вече, защото им спестява много време – може да го проведе, докато е на работа на кораба. Достатъчно е, когато има интернет връзка, за да изтегли курса и по време на рейса в океана, където няма интернет, да се подготви. И когато е готов за полагане на изпита, пак да бъде на място с интернет, за да има онлайн връзка с представителя от „Морска администрация“, който да наблюдава директно курсиста при решаването на изпитния тест. И когато се прибере след края на контракта, само да отиде в „Морска администрация“, за да заяви сертификата и той ще му бъде издаден за един ден, ако поръчката му е бърза, коментира още ръководителят на МКЦ към ТУ – Варна.
Според кап. Гембешев, не е далече времето, когато ще могат изцяло да преминат към дистанционните форми за обучение. Нещата вървят в тази посока, но може би ще трябват още десетина години, докато бъдат променени законовата база и учебните планове и целият този процес се стикова в международен план. Това особено важи за морските конвенции и най-вече на тази за сертифициране и стандарти за обучение на моряците – STCW, която е от 2010 г. Тогава в Манила се проведе конференцията, на която бяха засегнати новите видове на обучение, които сега все повече се развиват. Идеята е да бъде уеднаквено, както международното, така и във вътрешното законодателство на държавите, които ще ползват тези видове курсове и да въведат съвременен прочит на техните програми.
Засега електронната платформа може да се използва само от български кадри, наши или чужди студенти, които учат у нас. Но идеята е с новата форма на обучение да излезем извън границите на страната и да може да се използва от всеки, без значение на неговата националност, стига да отговаря на определените стандарти за входно ниво на „Морска администрация“, допълни кап. Петър Гембешев.